Kabergolin kullanan prolaktinoma tanılı hastalarda prolaktin düzeyi ile kitle boyutunun incelenmesi
Investigation of prolactin level and mass size in patients with prolactinoma using cabergoline
- Tez No: 655318
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZCAN KARAMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Giriş ve Amaç: Hipofiz bezinin laktotrof hücrelerinden köken alan ve prolaktin sekresyonu yapan prolaktinoma, en sık görülen fonksiyonel hipofiz tümörüdür ve genellikle benign karakterdedir. Diğer hipofiz adenomlarının aksine prolaktinomada ilk tercih medikal tedavidir. Tedavide kullanılan dopamin agonistleri (DA) ile prolaktin düzeylerinde azalma ve sağlanan hormon düzeyinin normalizasyonun devamı ile hastaların semptomlarında düzelme, yaşam kalitesinde iyileşme ve kitle boyutunda küçülme sağlanmaktadır. Bu çalışmada amacımız, kabergolin kullanan prolaktinoma tanılı hastalarda prolaktin düzeyi ile kitle boyutunda meydana gelen değişimin incelenmesidir. Materyal ve Metod: 2010-2019 yılları arasında Bezmialem Vakıf Üniversitesi Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Kliniği'ne başvuran prolaktinoma tanısı alan hastalar ile yapılan retrospektif çalışmaya, 18-80 yaş arasındaki kadın ve erkek toplam 93 hasta kabul edilmiştir. Prolaktinoma tanısı alan bu hastalara kabergolin tedavisi başlanmıştır. Hastaların başlangıç ve kabergolin tedavisi altındaki poliklinik takiplerinde her üç ayda bir (0, 3, 6, 9, 12. ay ) prolaktin hormon düzeyleri incelenmiştir. Tedavisini düzenli kullanan kişilerde 3 ayda bir bakılan prolaktin hormon düzeyi normal (5-20 ng/ml, kadınlar için üst limit 25 ng/ml ) ve suprese (
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Prolactinoma, which originates from lactotroph cells of the pituitary gland and secretes prolactin, is the most common functional pituitary tumor and is generally benign. Unlike other pituitary adenomas, the first choice in prolactinoma is medical treatment. With the dopamine agonists (DA) used in the treatment, the reduction in prolactin hormone levels and the continuation of the normalization provided improvement in patients' symptoms, improvement in quality of life and reduction in mass size. In this study, our aim is to examine the change in prolactin level and mass size in patients with prolactinoma using cabergoline. Materials and Methods: A total of 93 male and female patients between the ages of 18-80 were accepted in a retrospective study conducted with patients diagnosed with prolactinoma who applied to the Endocrinology and Metabolism Clinic of Bezmialem Vakıf University Hospital between 2010-2019. Cabergoline treatment was initiated in these patients diagnosed with prolactinoma. Prolactin hormone levels were examined every three months (0, 3, 6, 9, 12 months) in the outpatient clinic follow-ups under initial and cabergoline treatment. Prolactin hormone levels checked every 3 months in people who use their treatment regularly were observed in the normal (5-20 ng / ml, upper limit 25 ng / ml for women) and suppressed (