Ovarian hiperstimulasyon sendromunun önlenmesinde rat modelinde cabergolin ve meloksikamın etkinliklerinin karşılaştırılması
An effectiveness comparison of cabergoline and meloxicam to prevent ovarian hyperstimulation syndrome in a rat model
  1. Tez No: 203337
  2. Yazar: ARİF SAYLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DAĞISTAN TOLGA ARIÖZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Giriş: Ovarian hiperstimulasyon sendromu (OHSS) infertil kadınlarda gonadotropinlerle foliküler gelişimi sağlamak amaçlı ovarian stimulasyon sırasında ortaya çıkan hayatı tehdit eden komplikasyonları olan bir sendromdur. Vasküler geçirgenlikte artışa bağlı asit ve plevral effüzyon ile karakterize kliniği olan bu sendromda birincil şüpheli faktör vasculer endothelial growth factor (VEGF)'dir. OHSS patogenezinde mutlaka başka faktörler de rol oynamaktadır.Amaç: Cabergolin ve meloksikam adlı iki ilacın VEGF ekspresyonunu azaltma ve OHSS'yi önlemedeki etkinliklerinin karşılaştırılmasıdır.Gereç Yöntem: OHSS'de deney modeli olarak immatür wistar dişi rat kullandık. Toplam 50 rat çalışmaya alındı ve 5 gruba ayrıldı. 10 tanesi kontrol grubu olarak ayrıldı, 10 tanesinde hafif OHSS ve 30 tanesi de üç eşit gruba bölünerek bunlarda da ciddi OHSS oluşturuldu. Gonadotropinlerle ovarian stimulasyon yapılarak hafif ve ciddi OHSS oluşturulan ratlardan, ciddi OHSS gelişen gruplardan birine tedavi olarak düşük doz 100 µg/kg cabergolin (Cb2), diğerine ise 600 µg/kg meloksikam verildi. Gruplar birbirleriyle vücut ağırlıkları, vasküler geçirgenlik, VEGF ekspresyonu, over ağırlıkları ve over çapları yönünden karşılaştırıldı.Bulgular: Çalışmamızda kontrol ve hafif OHSS grupları ciddi OHSS gruplarıyla karşılaştırıldığında VEGF ekspresyonunda, vasküler geçirgenlikte, over ağırlıklarında ve over çaplarında belirgin artış olduğu tespit edilmiştir. VEGF ekspresyonundaki artışın hCG doz bağımlı olarak arttığı gösterilmiştir. Fakat uygulanan düşük doz cb2 ve meloksikam tedavilerinin ciddi OHSS'de VEGF ekspresyonunu, vasküler geçirgenliği, over ağırlıklarını ve over çaplarını azaltmada etkili olmadığı gösterilmiştir.Sonuç: Bu bulgularla OHSS patogenezinde VEGF artışının kritik bir rolü olduğu gösterilmiştir ancak uygulanan tedavilerle VEGF ekspresyonunda azalma olmadığı ve buna bağlı olarak da OHSS kliniğini düzeltmediği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Ovarian hyperstimulation syndrome (OHSS) is a syndrome which have life threatening complications, emerging during ovarian stimulation to provide follicular maturation with gonadotropins at infertile women. The primary suspicious factor is vascular endothelial growth factor (VEGF) at this syndrome that depending on increased vascular permeability characterized clinic with ascites and pleural effusion. The other factors act also in pathogenesis of OHSS surely.Aim: A comparison of reduction of VEGF expression and efficiency of OHSS prevention by two drugs named Cabergolin and Meloxicam.Material and methods: We used immature Wistar female rats as experimental model of OHSS. A total of 50 rats were enrolled in the study and divided into five groups. Ten of them were divided as control group, mild OHSS were constituted in 10 of them and severe OHSS were constituted in remaining 30 of them that dividing into three equal groups. From rats that mild and severe OHSS were constituted by ovarian stimulation with gonadotropins, one of the severe OHSS group was given low dose 100 ?g/kg cabergolin (cb2) and the other was given 600 ?g/kg meloxicam. Groups were compared with each other in terms of body weights, vascular permeability, VEGF expression, ovarian weights and ovarian diameter.Findings: In our study, when control and mild OHSS groups were compared to severe OHSS group, manifest rising were determined in VEGF expression, vascular permeability, ovarian weights and ovarian diameters. It was shown that increase in VEGF expression was increased as a hCG dose dependent. But, it was shown that applied low dose cb2 and meloxicam treatments were not effective for reducing VEGF expression, vascular permeability, ovarian weights and ovarian diameters at severe OHSS.Conclusion: It was shown that VEGF increase have critical role on pathogenesis of OHSS. However, it was shown that applied treatments were not decreased VEGF expression and therefore, were not improved OHSS clinic.