Polimer latekslerden görünür bölgede ışık geçirgenliği izlenerek film oluşumu aşamalarının incelenmesi
Investigation of film formation stages by monitoring light transmittance in visible region from polymer latex
- Tez No: 655328
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖNDER YARGI
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
 - Yıl: 2021
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bu tez, iki ayrı lateks kompozit sistemin çalışmasından oluşmaktadır: PS/PAAM ve PS/Na-Alg kompozit filmlerinin film oluşum davranışına olan etkisi incelenmiştir Lateks kompozitlerin film oluşumunu incelemek için foton geçirgenlik tekniği kullanılmıştır ve geçen ışık şiddeti Itr,ısıtma süreçleri boyunca izlenmiştir. Tavlama için INFRARED ISITMA ve geleneksel fırında(Konvektif) ısıtma yöntemi kullanılarak birbirlerine göre olan farkları ve Infrared lamba altında ısıtma sürelerinin kompozit filmlerdeki film oluşumuna olan etkisi incelenmiştir. INFRARED ISITMA sistemi kullanıldığında film oluşum işleminin fırındakilere göre daha düşük sıcaklıklarda tamamlandığı görülmüştür. Bu, INFRARED ISITMA'nin fırındaki standart ısıtmadan daha etkili olduğunu açıkça göstermektedir. Isıtma ve soğutma süreci boyunca Itr deki yükselme ve düşme sırasıyla“void closure”ve“interdiffusion”süreçleri ile açıklanmıştır. Film oluşumu aşamaları modellendirilip karşılık gelen aktivasyon enerjileri de hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of the study of two different latex composite systems: The effect of PS/PAAM and PS/Na-Alg composite films on the film formation behavior was investigated. To understand the film formation behavior of latex composites, photon transmission technique was used and the transmitted light intensity Itr was monitored during the heating processes. For annealing, using Infrared and conventional furnace (Convective) heating method, the differences between each other and the effect of heating times under the Infrared lamp on the film formation in composite films were investigated. When using the Infrared Heating system, it has been observed that the film formation process is completed at lower temperatures than in the oven. This clearly shows that Infrared heating is more effective than standard heating in the oven. Throughout the heating and cooling process, the rise and fall in Itr is explained by the“void closure”and“interdiffusion”processes, respectively.The film formation steps were modeled and the corresponding activation energies were also calculated.