Laminasyon amaçlı kullanılan emülsiyon polimerlerinin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of water-based emulsion polymers used for lamination process
  1. Tez No: 179742
  2. Yazar: YELDA TIĞCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYFER SARAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Chemistry, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
  12. Bilim Dalı: Fizikokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Laminasyon amaçlı kullanımlarının araştırılması için su bazlı poli(vinil asetat-ko-bütil akrilat) lateksleri yarı-kesikli emülsiyon polimerizasyon prosesi ile sentezlendi. Kopolimerizasyonlar; 85:15 sabit vinil asetat/bütil akrilat monomer oranında, koruyucu kolloid olarak oligomerik yapıdaki N-metilol akrilamid (Amol) veya poli(vinil alkol), anyonik emülgatör olarak sodyum dodesil benzen sülfonat ve noniyonik emülgatör olarak 10, 30 veya 40 mol etoksilatlanmış nonil fenolün farklı kompozisyonları ve her bir emülgatör bileşimi için amonyum persülfat veya potasyum persülfat başlatıcıları kullanılarak 70 0Cde gerçekleştirildi.Kopolimer latekslerin koloidal özellikleri ve latekslerden hazırlanan filmlerin özellikleri; katı madde miktarı ve dönüşüm yüzdeleri gravimetrik, orijinal viskoziteleri Brookfield viskozimetresi, ortalama tane boyutları Zetasizer, havaya karşı yüzey gerilimleri du Nouy tensiyometresi, camsı geçiş sıcaklıkları diferansiyel taramalı kalorimetre, UV absorpsiyonları spektrofotometre, su-polimer film temas açıları goniometre, polimer filmlerin su dayanımları ağırlık kayıpları belirlenerek karakterize edildi.
Özet (Çeviri)
Water based poly(vinyl acetate-co-butyl acrylate) latexes were synthesized by applying semi-batch emulsion polymerization to search their using for lamination purposes. Copolymerizations were carried out keeping constant monomer ratio as 85:15 for vinyl acetate/butyl acrylate, in the presence of oligomeric N-methylol acrylamide or poly(vinyl alcohol) as protective colloids, sodium dodecyl benzene sulfonate as anionic emulsifier and 10, 30 or 40 moles etoxylated nonyl phenols as nonionic emulsifiers, which were used in different percentage into total emulsifier mixture, and in each percentage ammonium persulfate or potassium persulfate was used as thermal initiator at 70 0C.The colloidal properties of copolymer latexes and their film properties were characterized total solid content and conversion by gravimetric method, original latex viscosities by Brookfield viscometer, average particle sizes of copolymer latexes by Zetasizer, surface tension to the air by du Nouy tensiometer, glass transition temperatures by differential scanning calorimeter, UV absorbans by spectrophotometer, contact angles of water-polymer films by goniometer, water resistance of the films by loss of weight.