Ti-Zr-Mo alaşımlarının elektrokimyasal korozyon davranışlarının incelenmesi
Investigation of the electrochemical corrosion behavior in Ti-Zr-Mo alloys
- Tez No: 655377
- Danışmanlar: PROF. DURSUN ÖZYÜREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada, molibden (Mo) esaslı farklı miktarda titanyum (Ti) ve zirkonyum (Zr) içeren Titanyum-Zirkonyum-Molibden (TZM) alaşımlarının elektrokimyasal korozyon davranışları incelenmiştir. TZM toz alaşımları mekanik alaşımlama (MA) metoduyla üretildi. Üretilen toz TZM alaşımları 700 MPa basınç altında ön şekillendirildi. Ön şekillendirilen TZM alaşımları vakumlu ısıl işlem fırınında 1300°C sinterlendi. Sinterlenen TZM alaşımları mikro yapısal olarak yoğunluk ve mikro sertlik ölçümleri, taramalı elektron mikroskobu (SEM+EDS), x-ışınları analizi (XRD) ile karakterize edildi. Elektrokimyasal korozyon çalışmalarında üç farklı Ph değerine sahip ortamda, üretilen TZM alaşımlarının Tafel ekstrapolasyon ve Elektrokimyasal Empedans Spektroskopisi (EIS) yöntemleri ile numunelerin korozyon davranışları değerlendirildi. Sonuç olarak mikroyapı incelemelerinde, Mo matris ve matris tane sınırlarıda Mo-Ti-Zr-O içeriğine sahip oksit intermetalikler ve boşluklar belirlenmiştir. Sertlik sonuçlarında Ti ve Zr ilavesine bağlı olarak TZM alaşımların mikrosertliklerinin artığı belirlenmiştir. Farklı Ti bileşimine sahip TZM alaşımlarının pH 4, 7 ve 10 solüsyonlarındaki Tafel eğrilerinden ve elektrokimyasal empedans spektroskopisi (EIS) sonuçlarına göre; en yüksek korozyon dayanımı (mm/yıl olarak) %0,55Ti (%0,06Zr) TZM alaşımında, en düşük korozyon dayanımı %0,40Ti (%0,06Zr) TZM alaşımında elde edilmiştir. Ek olarak, en yüksek korozyon dayanımı pH 7 değerinde ve en düşük korozyon dayanımı pH 10 değerinde elde edilmiştir. Farklı Zr bileşimine sahip TZM alaşımlarının pH 4, 7 ve 10 solüsyonlarındaki Tafel eğrilerinden ve elektrokimyasal empedans spektroskopisi (EIS) sonuçlarına göre; en yüksek korozyon dayanımı (mm/yıl olarak) %0,09 Zr (%0,55Ti) TZM alaşımında, en düşük korozyon dayanımı %0,06 Zr (%0,55Ti) TZM alaşımında elde edilmiştir. Ayrıca, en yüksek korozyon dayanımı pH 7 değerinde ve en düşük korozyon dayanımı pH 10 değerinde elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, electrochemical corrosion behavior of Titanium-Zirconium-Molybdenum (TZM) alloys containing different amounts of titanium (Ti) and zirconium (Zr) based on molybdenum (Mo) was investigated TZM powder alloys were produced by mechanical alloying (MA) method. The powder TZM alloys produced were preformed under 700 MPa pressure. Preformed TZM alloys were sintered at 1300 ° C in a vacuum heat treatment furnace Sintered TZM alloys were microstructurally characterized by density and micro hardness measurements, scanning electron microscopy (SEM + EDS), x-ray analysis (XRD). In electrochemical corrosion studies, the corrosion behavior of samples were evaluated by Tafel extrapolation and Electrochemical Impedance Spectroscopy (EIS) methods of TZM alloys produced in three different pH values. As a result, oxide intermetallics and voids with Mo-Ti-Zr-O content were determined at the Mo matrix and matrix grain boundaries in the microstructure studies. In the hardness results, it was determined that the microhardness of TZM alloys increased depending on the addition of Ti and Zr. According to the Tafel curves in pH 4, 7 and 10 solutions and electrochemical impedance spectroscopy (EIS) results; the highest corrosion resistance (in mm / year) was obtained in 0.55 %Ti (0.06% Zr) TZM alloy, the lowest corrosion resistance was obtained in 0.4 %Ti (0.06% Zr) TZM alloy. In addition, the highest corrosion resistance was obtained at pH 7 and the lowest corrosion resistance at pH 10. According to Tafel curves in pH 4, 7 and 10 solutions of TZM alloys with different Zr composition and electrochemical impedance spectroscopy (EIS) results; The highest corrosion resistance (in mm / year) was obtained in 0.09% Zr (0.55 %Ti) TZM alloy, the lowest corrosion resistance was obtained in 0.06% Zr (0.55 %Ti) TZM alloy. In addition, the highest corrosion resistance was obtained at pH 7 and the lowest corrosion resistance at pH 10.