An Investigation about the designing procedures, problems and criteria of the solid waste landfill areas on geotechnical point of view
Katı atık depolama alanlarının geoteknik açıdan dizayn yöntemleri, kriterler ve karşılaşılan problemler
  1. Tez No: 65539
  2. Yazar: TARIK ERAY ÇAKIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. H. RECEP YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
ÖZET Çevre bilincinin artması ve tehlikeli katı atıkların çevreye verdiği zararın gözardı edilemez mertebelere ulaşması ile evsel ve endüstriyel atıkların çevreye zarar vermeyecek şekilde depolanmasına yönelik araştırmalar ön plana çıkmıştır. Düzenli katı atık depolamak için inşaa edilen dolgular Çevre Mühendisliği ve Geoteknik Mühendisliğinin bir kesişimi olan Çevre Geotekniği konusu içerisinde önemli bir yere sahiptir. Düzenli katı atık depolama tesislerinin başlıca amacı çöpün bünyesinde oluşan süzüntü sularının deponi alanından sızarak zemini ve yeraltı sularını kirletmesini önlemektir. Bu amacı gerçekleştirmek için depo tesislerinde temel kaplama ve üst örtü sistemleri kullanılır. Bu sistemlerde bariyer tabakası olarak sıkıştırılmış kil, geomembran ve geosentetik kil kaplama kullanılır. Özellikle geçirimsiz tabakayı oluşturmak amacı ile kullanılan sıkıştırılmış kil kaplamalarda karşılaşılan sorunlar depo tesisinin uzun dönem performansı açısından oldukça önemlidir. Çöp kütlesinin stabilitesinin sağlanması da geoteknik mühendisleri tarafından incelenen bir konudur. Depolama tesislerinde toplanan katı atıklar oldukça heterojen bir yapıya sahip olup zamanla bio-kimyasal bozulmaya, fiziksel ve kimyasal değişikliklere maruz kalır. Bu nedenle çöpü oluşturan katı atıkların fiziksel ve mukavemet parametrelerinin belirlenmesinde bazı zorluklar yaşanmaktadır. Bununla birlikte çöpün fiziksel ve mukavemet parametreleri çok geniş bir aralıkta dağılım göstermekte ve zamanla değişmektedir. Bu yüksek lisans tezi kapsamında, düzenli katı atık depolama tesislerinin geoteknik açıdan dizayn kriterleri ve karşılaşılan problemler incelenmiştir. Temel kaplama ve üst örtü dizayn alternatifleri sunulmuş ve Katı Atıkların Kontrolü Yönetmeliği (1991) ile ABD Çevre Koruma Teşkilatı 'nın (USEPA) yönetmeliğinde bulunan minimum dizayn şartlan verilmiştir. Buna ek olarak çöpün fiziksel ve mukavemet parametreleri ile ilgili veriler vedepolama tesisinin stabilitesi ile ilgili bazı kriterler de verilmiştir. Ayrıca çöpü oluşturan bazı maddelerin sürtünme açılan laboratuvarda direkt kesme deneyi ile belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT As the environment consciousness has develop and the damages that are given by hazardous solid waste have gone up big degrees, researches for storing of household and industrial solid waste without giving any damage to environment have came to fore. Sanitary landfills for the storage of municipal solid waste have an important place in the subjects of Environmental Geotechnology, which is an intersection of the Environmental Engineering and Geotechnical Engineering. The main purpose of sanitary landfills for the storage of municipal solid waste is to prevent soil and groundwater from being contaminated by leachate that percolate through solid waste. To verify this aim, the basal barrier and cover systems are used in sanitary landfills. In these systems compacted clay liner, geomembrane and geosynthetic clay liner are used as barrier layer. Especially, the problems which occur in compacted clay liner that is used to provide an impermeable layer are very important for the long-term performance of sanitary landfills. The stability of municipal solid waste mass is examined by geotechnical engineers. Municipal solid waste consist of rather heterogeneous materials and are subjected to bio chemical decomposition and physical-chemical changes in time passing. For this reason there are some difficulties in the determination of the physical and strength parameters of municipal solid waste. Besides, the physical and strength parameters of municipal solid wastes show large scatter and change in time. In this study; design criteria and problems of solid waste landfills are examined on geotechnical point of view. The alternatives of the basal barrier and cover design are presented. The minimum design requirements in Turkish Regulation for Solid Waste Control (1991) and US Environmental Protection Agency (USEPA) requirements are given. In addition, the data related to the physical and strength parameters of municipalV solid waste and some criteria about the stability of sanitary landfills are given. Besides, the interface friction angles of some materials that constitute municipal solid waste were determined by direct shear test in laboratory.