Ege Denizi pelajik kopedod'larının belirlenmesi ve önemli türlerinin nitel ve nicel dağılımları
- Tez No: 65540
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN AVNİ BENLİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
IV ÖZET Bu çalışma, Ege Denizi zooplanktonu içerisinde çok önemli bir grubu oluşturan Kopepod türlerinin saptanması, mevsimlere bağlı olarak değişimi ve türlerin biyo-ekolojik özelliklerinin tesbitini kapsar. Ayrıca çalışma içerisinde Kopepodların diğer zooplankton grupları arasındaki yoğunluk durumunun mevsimlere bağlı olarak değişimi incelenmiştir. Çalışma materyali, Ege Denizi'nde kuzey-güney doğrultusu boyunca neritik ve oseanik suları kapsayan çalışma sahası içerisinde, 1989-1996 yıllan arasında değişik mevsimlerde gerçekleştirilen seferler sırasında toplanmıştır. Çalışmada tamamen dikey yönde çekilen zooplankton örneklemeleri incelenmiştir. Zooplankton örneklemeleri Ege Denizi'nin Türk karasuları ve uluslararası sularından toplanmıştır. Çalışma süresi boyunca, Calanoida subordosundan 47 tür, Cyclopoida subordosundan 19 tür, Harpacticoida subordosundan 6 tür olmak üzere toplam 72 tür saptanmıştır. Ege Denizi'nde daha Önceden bildirilen türlerin çoğu bu çalışmada bulunmuştur. Cundada armata, Güney Ege Denizi'nde ilk defe bu çalışma ile bulunmuştur. Ayrıca Calanus helgolandicus ve Paracalanus parvus'vM Güney Ege Denizi'nin uç kısımlarına kadar ulaştığı gözlenmiştir. Ege Denizi'nde kopepodlar çok geniş bir dağdım gösterir ve türlere göre değişmekle birlikte yıl boyunca bulunurlar. Ancak tür çeşitliliği ve populasyon yoğunluğunun dağdım şekilleri biyoekolojik koşullara bağlı olarak büyük ölçüde değişir. Ege Denizi yaklaşık olarak 38° N enleminde iki ana bölgeye ayrılabilir, Kuzey ve Güney Ege Denizi. Saptanan 72 tür' den 66'i Kuzey Ege'de, 63 tür de Güney Ege Denizi'nde bulunmuştur. Bununla birlikte çalışmada 9 tür sadece Kuzey Ege Denizi'nde, 6 tür de sadece Güney Ege Denizi'nde saptanmıştır. Sadece Kuzey Ege Denizi'nde rastlanan kopepod türleri: Pontella mediterranea, AnomaloceraV patersoni, Labidocera wottastoni, Pontellina plumata, Acartia latisetosa, Microsetdla norvegica, Cfytemnestm scutettata, C rostrata, Coptun quadrata'dn:. Sadece Güney Ege Denia'nde rastlanan kopepod türleri ise şunlardır: Euchirdla messinensis, Euchaeta acuta, Xatıthocalanus agilis, Lucicutia claıısi, Heterarhabdus spinifons, Macrosetdla gradtis'tir. Bu duruma göre Kuzey Ege Denizi tür çeşitliliği yönünden daha zengin bulunmuştur. Ayrıca kopepod populasyonunun yoğunluğu açısından da Kuzey Ege Denizi, Güney Ege'ye göre daha yoğun olup, bu oran ( 2/5 ) düzeyindedir, Kopepodlann dağılım şekli, Kuzey ve Güney Ege Denizi'nin biyoekolojik olarak birbirinden değişik iki ayn bölge olduğunu kanıtlamaktadır. Kopepod türlerinin hem tür çeşitliliği, hem de populasyon yoğunluğu acısından mevsimlere bağlı değişimleri incelenmiş, kopepod populasyon yoğunluğu ilkbaharda maksimum düzeyde bulunmuştur. Bu çalışma ile Ege Denizi'nin Türk karasuları sınırlan içerisinde kalan kısmının kopepod türleri ve dağılımları büyük ölçüde belirlenmiştir. Ancak bu türlerin sayısının, gelecekte yapılacak kapsamlı çalışmalar ile artış göstereceğine inanıyoruz.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This survey includes the determination of the Copepod species, which form a very important group among zooplankton in Aegean Sea, the seasonal changes of these species and their bio-ecological features. Furthermore the seasonal changes in the density of Copepods among other zooplankton groups has also been considered. The vertically sampled study material was collected from Turkish territorial and international waters of the Aegean Sea including neritic and oceanic zones along northern-southern lines in various seasons between 1989-1996. A total of 72 specimens was determined (47 specimens in suborder Calanoida, 19 in suborder Cyclopoida and 6 in Harpacticoida). Most of the species determined previously in the Aegean Sea. The first find of the specie called Candacia armata in South Aegean Sea has been carried on by means of this study. Furthermore it was observed that Calanus kelgolandicus and Paracalanus parvus reached the southermost Aegean Sea. Copepods are widely distributed in Aegean Sea and they are present throughout the whole year although they vary in accordance to species. However, species diversity and the distributional patterns of population density fluctuates due to bio-ecok>gical factors. The Aegean Sea can be divided into two main parts approximately at 38°N latitude, northern and southern Aegean Sea. Of the determined 72 specimens, 66 was found in North Aegean Sea and 63 in Southern Aegean Sea whereas 9 species (PonteOa mediterranea, Anomalocera patersoni, Labidocera wollastoni, Pontellina plumata, Acartia latisetosa, Mîcrosetella norvegica, Clytemnestra scutellata, C rostrata, Copilia quadrata) were found only in Northern Aegean Sea and 6 species (Euchirella messinensis, Euchaeta acuta, Xanthocalanus agilis, Lucicutia clausi, Heterorhabdus spinifons, Macrosetella gracilis) only in Southern Aegean Sea. According to this fact, Northern Aegean Sea is found to be richer in species diversity. Besides, population density of copepods in NorthernIll Aegean Sea is denser than that of Southern Agean Sea with a rate of (2/5). Distributional patterns of copepods proved Northern and Southern Aegean Sea to be different bio-ecological areas. Both the variety of species and the population density are determined with respect to seasonal changes, and population density of copepods are found to be at maximum level during Spring. In this study, Copepoda species and their distribution within the Aegean Sea covering Turkish territories are mostly determined. However, we believe that the species diversity among Copepoda will increase due to further comprehensive studies.