Preparation of emission inventories for use in determination of air quality at different scales
- Tez No: 65538
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEN MÜEZZİNOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Ill ÖZET Bu çalışmada, hava kalitesinin yönetimi amacıyla kullanılan emisyon envanterlerini, hazırlama methodlarının ana hatlarıyla gösterilmesi hedeflendi. Bu methodlar gösterilirken, farklı ölçeklerde (uluslararası, ulusal ve yerel) hazırlanan emisyon envanterlerinin aralarındaki benzer ve farklı özellikler de ayrıca ortaya konuldu. Herhangibir emisyon envanterinin genel hazırlanma methodunu ortaya koyabilmek için; OECD-MAP, CEC-CORINAIR, CEC-DGXI, IIASA-CEI'88, TNO-LOTOS, PHOXA, ECE-EMEP, OECD-IPCC, ASTAN, gibi dünyaca ünlü büyük organizasyonlar, kuruluşlar veya proje grupları tarafından hazırlanan emisyon envanterleri incelendi. Bu inceleme boyunca, yukarıda isimleri geçen her bir envanterin veri ihtiyacı, bu verilerin analiz yollan ve yine her bir envanterin bilimsel sonuçlan ayrı ayrı sunuldu. Ayrıca bu çalışma, dünyadaki tüm önemli emisyon envanterlerinin bir araya getirilip listelenmesi açısından da önemliydi. Son olarak, farklı ölçeklerde hazırlanan emisyon envanterlerinin (uluslararası, bölgesel ve yerel ölçekler) birbirleri arasındaki benzerlik ve farklılıklar, her ölçeğe ait güncel bir örnek emisyon envanteri üzerinde incelendi. Corinair emisyon envanteri, Eurotrac/Genemis projesi kapsamında Türkiye için hazırlanan emisyon envanteri ve İzmir iline ait emisyon envanteri; sırasıyla uluslararası, bölgesel ve yerel ölçekler için örnek olarak incelenen envanterlerdi.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT The aim of this study was to show the preparation procedures of emission inventories for use in assessing the air quality. It was also intended to show the dififerences and similarities between emission inventories prepared at different scales - global, regional and local. Wide range international emission inventories prepared by major organizations, agencies or project groups in the world, such as OECD-MAP, CEC-CORINAIR, CEC-DGXI, IIASA-CEI'88, TNO-LOTOS, PHOXA, ECE-EMEP, OECD-IPCC, ASIAN, were investigated to be able to produce a general preparation method of an emission inventory. Therefore, all data and analysis requirements of each inventory as well as their results were evaluated. Furthermore, this study is also important because it was the initial document including the listing of all major emission inventories with their detailed data in the world. It was concluded, that the differences and similarities of emission inventories prepared at different scales were investigated by giving an example for each type of inventory. Corinair emission inventory, Turkish national emission inventory prepared in EUROTRAC - GENEMIS project and the emission inventory of the city of İzmir were examined as an example for global, regional, and local scales respectively.