Elazığ il merkezinde antihipertansif ilaç kullanan erişkin hipertansiyon hastalarının tedaviye uyum ve yaşam etkilenimlerinin irdelenmesi
Investigation on adherence to therapy and life effects of adult hypertension patients using antihypertensive drugs in Elaziğ city center
  1. Tez No: 655407
  2. Yazar: FİLİZ NAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN ERHAN DEVECİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Hipertansiyon hastalarında tedaviye uyum, kan basıncının kontrol altına alınması dolayısıyla da hipertansiyona bağlı morbidite ve mortalitenin azaltılmasında önemli bir unsurdur. Bu çalışma Elazığ il merkezinde antihipertansif ilaç kullanan erişkin hipertansiyon hastalarınının tedaviye uyum ve yaşam etkilenimlerinin irdelenmesi amacıyla yapılmıştır. Kesitsel tipte olan bu araştırmanın evrenini Elazığ il merkezindeki aile hekimliği birimlerine kayıtlı antihipertansif ilaç kullanan erişkin hipertansiyon hastaları oluşturmuştur. Araştırmanın örneklem sayısı, evrendeki kişi sayısının bilinmediği formülle hesaplanıp 384 olarak bulunmuş, bunların 379'una ulaşılmıştır. Örneklem grubu araştırmaya dahil edilen aile hekimliklerinin kayıtlarından çıkarılan listelerden sistematik örnekleme ile seçilmiştir. Araştırmaya katılanlara içerisinde İlaç Tedavisine Bağlılık/Uyum Öz-Etkililik Ölçeği/Skalası'nın (İBÖS) da yer aldığı bir anket yüz yüze görüşülerek uygulanmıştır. Hipertansiyon hastalarının yaş ortalaması 63.06±9.80 yıl, %60.2'si kadın, %77.0'ı evli, %44.6'sı sadece okur-yazar/ilkokul mezunudur. Katılımcıların İBÖS puan ortalaması 63.44±17.39'dır.
Özet (Çeviri)
INVESTIGATION ON ADHERENCE TO THERAPY AND LIFE EFFECTS OF ADULT HYPERTENSION PATIENTS USING ANTIHYPERTENSIVE DRUGS IN ELAZIĞ CITY CENTER. Adherence to treatment in hypertensive patients is an important factor in controlling blood pressure, thus reducing morbidity and mortality associated with hypertension. This study was conducted in Elazig city center to examine the treatment compliance and life effects of adult hypertensive patients using antihypertensive drugs. The population of this cross-sectional study consisted of adult hypertensive patients using antihypertensive drugs registered in family health centers of Elazig province center in Elazig city center. The sample number of the study was calculated with the formula where the number of people in the universe was not known and was found to be 384, of which 379 were reached. The sample group was selected in the records of family physicians included in the study through the systematic sampling method. A questionnaire including the Medication Adherence Self Efficacy Scale (MASES) was applied face to face to the participants. The average age of hypertension patients is 63.06 ± 9.80 years, 60.2% of them are female, 77.0% of them are married, 44.6% of them are only literate / primary school graduates. The average MASES score of the participants is 63.44 ± 17.39.