Suçluların iadesi
Extradition
  1. Tez No: 655406
  2. Yazar: BAHRİ TUĞCAN KOLBAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR MEMİŞ KARTAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 234
Özet
Bu çalışmada suçluların iadesi konusu ele alınmış ve tüm yönleriyle incelenmiştir. Uluslararası alanda devletlerarası adli iş birliğinin en önemli unsurlarından biri olan suçluların iadesi, birçok uluslarası ve ulusal kaynakta düzenlenmiştir. Suçluların iadesi temel olarak bir devletin bir bireyi başka bir devlete yargılanması veya cezasının infazı için iade etmesi anlamını taşımaktadır. Suçluların iadesi kurumunun sınırları ve uygulaması; siyasi anlamda büyük krizlerin önüne geçilmesi, bölgesel ve küresel ekonomik istikrarın sağlanması ve neticede adaletin tecelli etmesi bakımından büyük önem arz etmektedir. Çalışmanın genelinde suçluların iadesi kurumunun sadece hukuki bir kurum olmadığı ve kurumun siyasi etkenlere ve bölgesel politik dengelere bağlı olduğu ifade edilmiştir. Suçluların iadesi kurumu, idealist bakış açısıyla suçluların adaletten kaçmasını önleme amacı taşıyan bir kurumdur ancak realist bir bakış açısıyla bakıldığında siyasi dengeleri dikkate alarak siyasi krizlerin çıkmasına engel olan bir araç niteliğindedir. Çalışmada bu duruma dikkat edilmiş ve uygulamada siyasi çözüm bulma amacıyla zaman zaman hukukilik ve tutarlılıktan uzaklaştığı tespit edilmiştir. Neticede suçluların iadesi kurumuna ilişkin unsurlar her yönüyle aydınlatılmaya çalışılmıştır. Çalışma temel olarak üç ayrı bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde; suçluların iadesi kavramı, suçluların iadesi kurumunun tarihsel gelişimi, suçluların iadesine ilişkin ilkeler ve suçluların iadesi kurumunun kaynakları ele alınmıştır. İkinci bölüm içerisinde Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin (AİHS) suçluların iadesi kurumuna etkileri, yabancı devletlerde suçluların iadesi uygulamaları ve Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) bakımından suçluların iadesi uygulamaları incelenmiştir. Üçüncü ve son bölümde ise Türk hukukunda suçluların iadesi başlığı altında suçluların iadesine ilişkin koşullar ve suçluların iadesi sürecinin pratikteki tüm aşamaları ele alınmıştır. Aynı başlık altında, olağan iade usulüne alternatif olan ve ulusal mevzuatımıza 05.05.2016 tarihli ve 29703 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanmış 6706 sayılı kanunla1 giren rızaya dayalı iade usulü de incelenmiştir. Özellik kuralı yine üçüncü başlık altında ayrıca incelenirken rızaya dayalı iade usulünde özellik kuralına ilişkin karşımıza çıkan problemlere de detaylıca yer verilmiştir. Çalışmada yazılı ve elektronik olmak üzere birçok kaynaktan faydalanılmıştır. Çalışmanın tamamında suçluların iadesi uygulamalarına kaynaklık eden uluslararası ve ulusal mevzuatın ilgili maddelerine yer verilmiştir. Suçluların iadesi kurumunun kabul görmüş kuralları ve uygulamalarına yönelik açıklamalarda birçok yabancı kaynaktan faydalanılmıştır. Mamafih; suçluların iadesi kurumunun yabancı devletlerdeki uygulamalarına ilişkin açıklamalarda da yabancı akademik kaynaklarla birlikte Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) kararları ve yabancı devletlerin ilgili mevzuatları incelenmiştir. Türk hukuku özelinde suçluların iadesi kurumuna ilişkin yapılan açıklamalarda ise ilgili birçok yerli akademik çalışmadan faydalanılmıştır. Suçluların iadesi, tarihsel anlamda derin bir geçmişi olan ancak modern anlamdaki işlevine 20. yüzyılın ikinci yarısından itibaren kavuşmuş bir kurumdur. Çalışmamızın birinci bölümünde suçluların iadesinin tarihsel gelişimine ve kaynaklarına yer verilmiştir. Uluslararası hukukun da kaynaklar arasında yer alması nedeniyle kaynakların öncelikleri ve birbirlerinden ayrıldıkların noktalar incelenmiştir. Suçluların iadesi kurumunun Türk Hukuku'nda geçmişten bugüne dek yaşamakta olduğu kavram karmaşası ele alınmış ve bu kavram karmaşasının kurumun geleceği ve hukuk güvenliği için zararlı olduğu ifade edilmiştir. Birinci bölümün kavramlar başlığı altında suçluların iadesi kurumunun ifadesi amacıyla“Geri verme”,“geri verilme”vs. gibi kavramlar yerine“suçluların iadesi”kavramının kullanılmasının daha doğru olduğu ve ulusal ve uluslararası kaynaklar dahilinde kavram bakımından bir birliğin bulunması gerektiği belirtilmiştir. Suçluların iadesi kurumunun binlerce yıllık geçmişinin olması kuruma ilişkin bir geleneğin doğmasını sağlamış ve belirli birtakım ilkelerin uluslararası alanda kabul görmesine yardımcı olmuştur. Çalışmamızın birinci bölümünde“Suçluların İadesine İlişkin İlkeler”başlığı altında“Vatandaşın İade Edilemezliği”,“Çifte Cezalandırılabilirlik”,“Siyasi Suçlarda İade Edilemezlik”,“Askeri Suçlarda İade Edilemezlik”gibi birçok ilke geniş kapsamlı olarak ele alınmış ve ilkelerin birbiriyle çeliştikleri noktalara dikkat çekilmiştir. Özellikle siyasi suçlarda iade edilemezlik ilkesinin istisnaları ile öngörülebilirlik arasındaki uyumsuzluklar işaret edilmiştir. Suçluların iadesi tarih boyunca devletlerarası ilişkileri odak noktası alan ve bireyi göz ardı eden bir kurum olmuştur ancak insan hakları kavramı 20. yüzyılın (y.y.) ikinci yarısından itibaren birçok hukuk kurumunun ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir. Bu değişimden suçluların iadesi kurumu etkilenmiş ve suçluların iadesi kurumu uygulamalarının insan haklarına uygun işletilmesi gerekliliği doğmuştur. Türkiye Cumhuriyeti'nin (T.C.) de tarafı bulunduğu AİHS, insan haklarının aktif bir şekilde korunması amacına matuf ortaya çıkmış en etkili kurumlardan biridir. AİHS'de belirtilen hakların AİHM tarafından korunması ve bu hususta içtihat üretilmesi AİHS'yi yaşayan ve etkili bir belge haline getirmiştir. Dolayısıyla taraf devletler bakımından AİHS'nin suçluların iadesi kurumuna etkisi çok fazla olmuştur. Bu nedenle çalışmanın ikinci bölümünün ikinci kısmında“Uluslararası Hukuk Bakımından Suçluların İadesi”başlığı altında AİHS'nin suçluların iadesi kurumunu ne şekilde etkilediği ele alınmıştır. Suçluların iadesi bakımından AİHS'nin sağladığı doğrudan koruma ve dolaylı korumanın kapsamı incelenmiş ve AİHM tarafından uygulanan geçici önlemin suçluların iadesi kurumunun insan haklarına uygun olarak tecelli etmesi bakımından önemine işaret edilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde AİHS'nin suçluların iadesi kurumuna etkisinin incelenmesinin ardından suçluların iadesi kurumunun uluslararası hukukla ayrılmaz bir ilişkisi olması nedeniyle, yabancı devletlerdeki suçluların iadesi uygulamalarına değinilmiştir. Yabancı devletlerdeki suçluların iadesi uygulamalarına dair genel bilgi verilmiş ve farklı uygulamalar işaret edilmiştir. Suçluların iadesi uygulamaları sadece devletlerin iç hukuklarında belirlemiş oldukları kurallarla işleyen bir kurum değildir. Suçluların iadesi devletler arasındaki iş birliğine dayanır; bu sebeple devletler arasında yapılan ikili ve toplu suçluların iadesi anlaşmaları önem taşımaktadır. Bu bakımdan çalışmanın genelinde T.C.'nin de tarafı bulunduğu Suçluların İadesine Dair Avrupa Sözleşmesi'ne (SİDAS) sıkça değinilmiş ve suçluların iadesi kurumundaki yeri vurgulanmıştır. UCM'nin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nden (BMGK) özerk olması kendisine özgürlük alanı kazandırmışsa da kendisini icrai bakımdan etkisiz kılmıştır. Bu sebeple UCM'nin işleyişi için suçluların iadesi kurumu olmazsa olmazdır. Kendi kolluk gücü ve yabancı devlet topraklarında icrai gücü olmayan UCM'yi etkisiz ve kâğıt üzerinde bir kurum olmaktan kurutabilecek tek kurum suçluların iadesi kurumudur. Bu bakımdan insanlığa karşı işlenmiş en ciddi suçları cezalandırması ve bu alanda adalet dağıtması amaçlanan UCM, çalışmanın ikinci bölümünün ikinci kısmında ele alınmış ve kurumun içeriğinden bahsedilmiştir. Bununla birlikte suçluların iadesi kurumunun UCM'nin işleyişindeki yeri ele alınmıştır. Suçluların iadesi kurumunun işleyişinde devletlerarası ikili ve/veya çoklu anlaşmalar büyük öneme sahiptir. Bu durum uygulamada farklılıklar doğurmaktadır ancak yine de suçluların iadesi kurumunda genelde kabul gören ve geçmişten gelen birtakım uygulama kalıpları oluşmuştur. Neticede oluşan bu kalıplara göre suçluların iadesi işlemleri yapılmaktadır. Suçluların iadesi uygulamaları ve yöntemlerine ilişkin oluşan şablonlar çoğu zaman suçluların iadesi anlaşmalarıyla pozitif hukuka aktarılmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümü olan“Türk Hukukunda Suçluların İadesi”başlığı altında suçluların iadesinde öngörülen koşullar, kabul gören uygulamalar ve yöntemler ele alınmış ve çoğu zaman Türk hukukunda uygulanmakta olan suçluların iadesi uygulamalarıyla birlikte bu yöntem ve işleyişlere yer verilmiştir. Çalışmada yapılan incelemeler kapsamında; aranan koşullar ve iadeye kaynaklık eden talepnamenin hazırlanıp iletilmesi usulünden, iadenin tamamlandığı teslim anına ve iade masraflarının ödenmesine kadar tüm aşamalara yer verilmiştir. Bu kapsamda, iade talebini inceleme yöntemleri ve teslim çeşitleri gibi birçok ayrım da alt başlıklarda incelenmiştir. İdari, adli ve karma sistem gibi çeşitli inceleme yöntemlerine ayrıca değinilmiş ve bu yöntemleri uygulayan farklı devletlerden örnekler verilmiştir. SİDAS'a taraf olan ülkeler bakımından uygulamaların kaynak maddeleri işaret edilmiştir. İade talebinin talep edilen devlet tarafından incelenmesi sürecinde adli makamların iade talebini hangi yönlerden inceleyebileceklerine değinilmiştir. İade talebi bir devletin adli kanaati sonucunda yapılmaktadır. Devletlerin, başka devletlerin adli kanaatlerinin doğru veya yanlış olduğuna karar vermesi devletlerarasında egemenlik sorunundan kaynaklanan siyasi ve hukuki krizler doğurabilir. Bu bakımdan adli makamlar yabancı devletlerin iç işleri ve adli kararlarına dahil olmaktan uzak durmalıdırlar. Bu görüşe paralel olarak suçluların iadesinde de adli makamlar iadeye konu suça ilişkin maddi bir inceleme yapmazlar; sadece iade talebinin geçerli olup olmadığına ve engel bir durumun olup olmadığına ilişkin inceleme yaparlar. Çalışmanın üçüncü bölümünde adli makamlar tarafından yapılacak incelemenin sınırları ele alınmıştır. Bununla birlikte suçluların iadesine ilişkin yargılamayı yürütecek yetkili ve görevli mahkemelerin hangileri olduğu, suçluların iadesi kapsamında kalan suçların tespiti ve mahkemenin vermiş olduğu karara karşı gidilebilecek kanun yolları incelenmiştir. Suçluların iadesinin etkili bir şekilde gerçekleştirilmesinin yolu, sürece zarar verebilecek durumlara karşı tedbirlerin alınmasıdır. Bu tedbirler uygulamada talepnamenin talep edilen devlete iletilmesinden önce ve iletilmesinden sonra alınacak tedbirler olarak farklılık göstermektedirler. Bu bakımdan çalışmanın üçüncü bölümünde bu tedbirlerin neler olabileceğine değinilmiş ve geçici tutuklama tedbiri başta olmak üzere uygulanabilecek olan birçok tedbir değerlendirilmiştir. Tedbirleri uygulama yöntemleri ve tedbirlerin uygulanmasında kullanılabilecek kurumlar da değerlendirilmiştir. Bu kapsamda Uluslararası Polis Teşkilatı'na (INTERPOL) yer verilmiş ve INTERPOL'ün suçluların iadesindeki yeri açıklanmıştır. Bununla birlikte AB ülkelerinde suçluların iadesi bakımından etkili bir enstrüman olan Avrupa Tutuklama Müzekkeresi incelenmiş ve bu uygulamanın farklılıkları açıklanmıştır. Özellik kuralının uygulanış biçiminde uyuşmazlıklar söz konusu olduğunda devletlerarasında siyasi krizler ortaya çıkabilmektedir. Bu bakımdan özellik kuralının tespiti ve suçluların iadesi bakımından özellik kuralının sınırlarının ne olduğu açıkça ortaya konulmalıdır. Çalışmanın üçüncü bölümünde ayrı bir başlık altında suçluların iadesi kurumunun önemli bir unsuru olan özellik (hususilik) kuralı detaylarıyla incelenmiştir. Sınırların ortaya konulması ve tespitin yapılabilmesi bakımından özellik kuralı geniş çaplı olarak ele alınmıştır. Suçluların iadesi yöntemlerinden olan ve yakın dönemde yaygınlaşmaya başlayan rızaya dayalı iade yöntemine çalışmanın üçüncü bölümünün son kısmında yer verilmiş ve bu yöntemi olağan iade usulünden ayıran farklılıklara işaret edilmiştir. SİDAS'ta kolaylaştırılmış usul olarak yer alan rızaya dayalı iade yönteminin SİDAS Ek3. Protokol'de nasıl düzenlendiği Protokol maddeleri belirtilerek açıklanmıştır. Mamafih; rızaya dayalı iade usulünün hukukumuzda düzenlendiği 6706 sayılı CKUİBK'de hükme bağlanan maddeler incelenmiş ve bu usulün Türk hukukundaki uygulaması ele alınmıştır. Çalışmanın neticesinde sonuç bölümüne yer verilmiş ve çalışma kapsamında yapılan tartışmalar ve sorunlar genel olarak değerlendirilmeye çalışılmıştır. Suçluların iadesi kurumunun genel resim içerisindeki yeri ve önemi işaret edilmiş ve en önemlisi siyasi ve ekonomik sebeplerle hukukilik arasındaki çatışmaya yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the issue of extradition is discussed and examined in all aspects. The extradition, which is one of the most important elements of inter-state judicial cooperation in the international arena, is regulated in many international treaties and in our national legislation. The extradition means to extradite a person to another state to be judged or for execution of his/her sentence. The limits and application of the institution of extradition is preventing major political crises, ensuring regional and global economic stability and ultimately manifesting justice. It has been stated that the institution of extradition is not only a legal institution but also an institution depends on political factors and regional political balances. The institution of extradition is an institution that aims to prevent criminals from escaping from justice from an idealistic point of view, but from a realist point of view the extradition is also a tool that prevents political crises by taking the political balances into account. In the study, it was seen that in practice, compliance with the law and consistency was abandoned in order to find a political solution. As a result, uncertain points about the extradition were tried to be clarified. The study basically consists of three separate parts. In the first part; The concept of extradition, historical development of extradition, principles of extradition and sources of extradition are discussed. In the second part, extradition issues in terms of international law are discussed. In the second part, the effects of the European Convention on Human Rights (ECHR) on the extradition institution, extradition practices in foreign states and extradition practices in terms of the International Criminal Court (ICC) are examined. In the third and last section, under the title of extradition in Turkish Law, conditions for extradition and all practical stages of the extradition process are discussed. Under the same heading, the method of return based on consent, which is an alternative to the ordinary return procedure and entered into our national legislation with the law numbered 6706, published in the Official Gazette dated 05.05.2016 and numbered 29703, has also been examined. While examining rule of specialty under the title of extradition method, the problems that we encounter regarding the rule of specialty in the consent-based extradition procedure were also examined in detail. Many sources, written and electronic, were used in the study. Relevant articles of international and national legislation that are sources of institutional practices are included in the whole study. Many foreign sources have been used in explanations regarding the accepted rules and practices of the extradition. In the explanations regarding the practices of the extradition in foreign states, the decisions of the ECtHR and the relevant legislation of the foreign states were examined together with foreign academic sources. In the statements made regarding the extradition in the Republic of Turkey, many domestic academic studies in this field have been used. The extradition is an institution that has a deep history, but regained its modern function only in the second half of the 20th century. In the first part of our study, historical development and sources of the extradition are examined. Since international law is also among the sources, the priorities of the sources and the points where they diverge are examined. The conceptual confusion that the institution of extradition has been experiencing in Turkish Law from past to present has been addressed and it has been stated that this confusion is harmful for the future of the institution and the certainty and predictability of the law. Under the title called“Concepts”which is in the first part, it has been stated that it is more correct to use the concept of“suçluların iadesi”instead of the concepts such as“Geri verme”,“geri verilme”etc. and that there should be a conceptual unity within the national and international sources. The institution of extradition is thousands of years old. Having a background has led to the birth of a tradition related to the institution and a number of principles have been recognized internationally. In the first part of our study, many principles such as“Non-Extraditable Citizens”,“Double Criminality”,“Non-Extraditable Political Crimes”,“Non-Extraditable Military Crimes”were discussed in detail and the points where the principles conflict with each other were pointed out. In particular, incompatibilities between the exceptions to the principle of non-extradition and predictability in political crimes were pointed out. The extradition has historically been an institution focusing on interstate relations and ignoring the individual, but since the second half of the 20th century, human rights have become an integral part of many legal institutions globally. The institution of extradition was affected by this change and the necessity of the practices of the institution of extradition to operate in accordance with human rights emerged. The ECHR, of which T.C. is a party, is one of the most effective institutions that have been aimed at the active protection of human rights. The protection of the rights specified in the ECHR by the ECtHR and the production of case law in this regard have made the ECHR a living and effective document. Therefore, in terms of States parties, the ECHR affected the institution of extradition. Therefore, in the second part of our study, how the ECHR affects the extradition of criminals is discussed under the title of“Returns of Criminals in International Law”. The scope of the direct effect and indirect effect with respect to the ECHR has been examined and the importance of the interim measure in terms of the extradition in accordance with the human rights of the institution. In the second part of the second part of our study, after examining the effect of the ECHR on the extradition, the practice of the extradition in foreign states is mentioned, since the extradition has an inseparable relationship with international law. Attention has been drawn to different and unique practices in the practice of extradition in foreign states. The practice of extradition is not just an institution that operates with the rules set by the states in their domestic law. The extradition of criminals is based on cooperation between states, so the plurilateral and bilateral extradition agreements between states are important. In this regard, ECoE, where our country is a party, has been frequently mentioned and its place regarding the extradition has been emphasized. ICC's autonomy from UNSC gave it freedom, it also rendered itself ineffective in terms of execution. For this reason, the extradition is indispensable for the functioning of ICC. The most important fact that can make a difference between ICC, which has no enforcement power in foreign state territory, is that it is an inefficient institution and is an effective institution is how well the extradition agency works. In this regard, ICC, which is intended to punish the most serious crimes against humanity and distribute justice in this field, was