Futbol ve futsal oyuncularının quadriceps ve hamstring kas kuvvetlerinin izokinetik yöntemle karşılaştırılması, sakatlık eğilimlerinin incelenmesi
Comparison of the quadriceps and hamstring muscle forces of football and soccer players with the isokinetic method, examining the disability trends
  1. Tez No: 655431
  2. Yazar: AHMET BEBEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRE SERİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Futbol çim ya da sentetik bir zeminde oynanırken, futsal ise parke zeminde oynanan bir oyundur. Her iki branş oyun mentaliolarak birbirine benzese de, oyun kuralları ve enerji metabolizması açısından farklılık gösterir. Bu bağlamda bu çalışmanın amacı, futbol ve futsal oyuncularının quadriceps ve hamstring kas kuvvetlerinin izokinetik yöntemle karşılaştırılması, sakatlık eğilimlerinin incelenmesidir. Araştırmaya 13 lisanslı futbolcu ve 14 lisanslı futsalcı olmak üzere toplam 27 sporcu katılmıştır. Sporcuların boy uzunlukları stadiometre (Seca 213 Stadiometer) ve vücut ağırlıkları bioelektrikimpedans analizörü (Tanita 300 MA, Tokyo–Japan) kullanılarak ölçülmüştür. Sporcuların ekstansiyon ve fleksiyon fazında izokinetik kas kuvvetleri ve Hamstring ve Quadriceps (H/Q) zirve tork oranları 60, 180 ve 240°s-1'de Cybex II İzokinetik kas kuvveti dinamometresi ile ölçülmüştür. Verilerin normallik sınaması Shapiro-Wilks testi ile test edildi. Normal dağılım gösteren verilerin analizinde, ikili karşılaştırmaları için independent samples t testi kullanıldı. Araştırma bulgularına göre, sporcuların yaş, boy ve vucüt ağırlıkları arasında fark olmadığı tespit edilmiştir. Sporcuların 60, 180 ve 240°s-1 hem ekstansiyon hem de fleksiyon fazındaki izokinetik kas kuvvetleri arasında fark olduğu tespit edilmiştir. Bu sonuca göre, tüm açısal hızlarda hem fleksiyon hem de ekstansyon fazında futbolcuların ortalamalarının futsalcılardan yüksek olduğu tespit edilmiştir. Ek olarak, sporcuların H/Q oranları arasındaki fark incelendiğinde, 60 ve 180°s-1'de istatistiksel açıdan fark olmadığı, buna karşın 240°s-1'de istatistiksel açıdan anlamlı fark olduğu tespit edilmiştir. Bu sonuca göre, futbolcuların 240°s-1'deki H/Q oranlarının futsalcılardan daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Sonuç olarak, futbolcuların 60, 180 ve 240°s-1 hem ekstansiyon hem de fleksiyon fazındaki izokinetik kas kuvvetlerinin futsalcılardan daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Ek olarak, bir sakatlık göstergesi olan H/Q oranları incelendiğinde, futbolcuların 240°s-1'de futsalcılardan daha yüksek ortalamaya sahip olduğu tespit edilmiştir. Sonuç olarak, futbol ile futsal branşları birbirine benzer teknik becerilere sahip olsalar da oyun süresi, oyun alanı, yüklenme şiddetleri ve teknik gereksinimleri açısından gösterdikleri farklılıklardan dolayı alt ekstremite kuvvet gelişimlerinde de farklılıklara neden olduğu düşünülebilir.
Özet (Çeviri)
Football is played on a grass or synthetic floor, while futsal is a game played on a parquet floor. Although both branches are similar in terms of game mentality, they differ in terms of game rules and energy metabolism. In this context, the aim of this study was to compare the isokinetic muscle strength of football and futsal players at different angular velocities and their injury risk. A total of 27 athletes, 13 licensed football players and 14 licensed futsal players, participated in the study. The height of the athletes was measured using a stadiometer (Seca 213 Stadiometer) and body weight using a bioelectric impedance analyzer (Tanita 300 MA, Tokyo-Japan). Isokinetic muscle strengths in extension and flexion phase and Hamstring and Quadriceps (H/Q) peak torque ratios of athletes were measured at 60, 180 and 240°s-1 using Cybex II Isokinetic muscle strength dynamometer. The normality test of the data was tested with the Shapiro-Wilks test. Independent samples t test was used for pairwise comparisons in the analysis of normally distributed data. According to the research findings, it was determined that there was no difference between the age, height and body weight of the athletes. It was determined that there was a difference between the isokinetic muscle strengths of the athletes at 60, 180 and 240°s-1 in both extension and flexion phases. According to this result, it was determined that the averages of football players in both flexion and extension phases at all angular velocities were higher than futsal players. In addition, when the difference between the H/Q ratios of the athletes was examined, it was determined that there was no statistically significant difference at 60 and 180°s-1, whereas there was a statistically significant difference at 240°s-1. According to this result, it was determined that the H/Q ratios of football players at 240°s-1 were higher than futsal players. As a result, it was determined that the isokinetic muscle strengths of football players in both extension and flexion phases at 60, 180 and 240°s-1 were higher than those of futsal players. In addition, when the H/Q ratios, which were an indicator of injury, were examined, it was determined that the players have a higher H/Q ratio average than futsal players at 240°s-1. As a result, although football and futsal branches have similar technical skills, it can be thought that they cause differences in lower extremity strength development due to differences in playing time, playing field, loading intensity and technical requirements.