Elit siklet sporcularının ağırlık kaybı yöntemleri ve etkilerinin fizyolojik ve psikolojik yönden incelenmesi
Physiological and psychological investigation of weight loss methods and effects of elite sportsmen
  1. Tez No: 655432
  2. Yazar: BERHA SAĞLAM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LALE SARİYE AKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışma, elit sıklet sporcularının kullandıkları ağırlık kaybı yöntemlerinin ve etkilerinin fizyolojik ve psikolojik yöndenincelemesi amacıyla planlanmıştır. Çalışmaya;15-21 yaş arası, müsabaka öncesi ağırlık kaybı deneyimi olan judo, taekwondo ve güreş branşlarında toplamda 140 elit sıklet sporcusu dahil edilmiştir. Sporcuların sosyo-demografik özellikleri, spor hayatlarına yönelik bilgileri, ağırlık kaybı öyküleri, fiziksel aktivite düzeyleri anket formu aracılığıyla öğrenilmiştir. Ayrıca sporcuların ağırlık kaybederken kullandıkları ağırlık kaybı yöntemlerini ve bu yöntemlerin düzeylerini belirlemek için“sporcu kilo düşme yöntemleri ve etkileri ölçeği”kullanılmıştır. Fizyolojik etkilerin bir sonucu olan duygudurum profilli düzeyini ölçmek içinise“duygudurum profili ölçeği (POMS)”uygulanmıştır. Katılımcıların 31'i kadın (%22.1), 109'u erkek (%77.9) olup, 112'si (%80) 15-18 yaş arası, 28'i (%20) ise 19-21 yaş arası sporculardan oluşmaktadır. Kadınlar erkeklere göre daha fazla diyet yöntemini tercih etmektedir (p0.05).
Özet (Çeviri)
This study was planned to examine the physiological and psychological aspects of weight loss methods used by elite athletes and their effects. A total of 140 elite athletes aged 15-21 in judo, taekwondo and wrestling, who experienced pre-competition weight loss, were included in the study. The socio-demographic characteristics of the athletes, their knowledge about their sports life, their weight loss stories, and their physical activity levels were learned through the questionnaire. In addition, the“athlete weight loss methods and effects scale”was used to determine the weight loss methods used by athletes while losing weight and the levels of these methods. The mood profile scale (POMS) was applied to measure the mood profile level, which is a result of physiological effects. 31 of the participants are women (22.1%), 109 of them are men (77.9%), 112 (80%) of them are between 15-18 years old, and 28 (20%) of them are between 19-21 years old. Women prefer the diet method more than men (p 0.05).