Tarsus kent merkezindeki Cumhuriyet Dönemi mimari mirasının incelenmesi (1900-1980)
An examination on architectural heritage of Republican Period in the city centre of Tarsus (1900-1980)
- Tez No: 655434
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM ŞENYİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 326
Özet
Bu çalışmada, Tarsus kent merkezindeki Cumhuriyet Dönemi mimarlık yapıları tespit edilmiş; yapılara ilişkin ulaşılabilen eski fotoğraflar, rölöve çizimleri, arşiv taraması ile elde edilen belgeler ortaya çıkartılarak kentteki modern mimarlık mirasını oluşturan bu yapılar arşivlenmiştir. Cumhuriyet Döneminde Türkiye'de yaşanan mimari akımlar ve bu akımların özellikleri incelenmiş, çalışma kapsamında incelenen yapılardaki mimari özellikler bu doğrultuda saptanmıştır. Literatürde Tarsus kenti Cumhuriyet Dönemi Mimarlık mirası konusunda kapsamlı bir çalışmanın yapılmamış olması çalışmayı gerekli kılmıştır. Elde edilen veriler interaktif harita oluşturma yöntemiyle dijital platforma aktarılmıştır. Bu sayede çalışmanın erişilebilirliği artırılmış; daha hızlı bir yöntemle daha çok kullanıcıya ulaşması, birçok disiplinin elde edilen verilerden faydalanması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this master thesis, the architectural structures of the Republic Period in Tarsus city center were identified; The old photographs, building survey drawings and documents obtained by reviewing the archives have been unearthed and archived. Architectural movements and characteristics experienced in Turkey during the Republican period were studied, and architectural features in the structures studied within the scope of the study were determined in this direction. In the literature, the lack of a comprehensive study on the architectural heritage of the city of Tarsus made the study necessary. The data obtained were transferred to digital platform by interactive mapping method. In this way, the accessibility of the study was increased; In this way, many disciplines are aimed to benefit from the data obtained.