Yetişkin bireylerin beslenme okuryazarlığı durumu ve yaşam kalitesi ilişkisinin belirlenmesi: Kütahya örneği
Determination of the relationship between nutrition literacy status andquality of life of adult individuals: The case of Kütahya
  1. Tez No: 655435
  2. Yazar: HİLAL ER DÖNGEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAHYA ÖZDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Beslenme okuryazarlığı sağlığın ve iyilik halinin devamlılığında önemli bir role sahip olmakla beraber daha kaliteli bir yaşam sürmeye de katkı sağlayabilmektedir. Bu araştırma yetişkin bireylerin beslenme okuryazarlığı durumu ile yaşam kalitesi ilişkisinin incelenmesi amacıyla tanımlayıcı tipte bir çalışma olarak yapılmıştır. Araştırma Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin diyet polikliniğine başvuran ve araştırmaya katılmaya gönüllü olan 306 kadın, 124 erkek olmak üzere toplam 430 birey ile gerçekleştirilmiştir. Veriler araştırmacı tarafından hazırlanan kişisel bilgiler anket formu, Yetişkinlerde Beslenme Okuryazarlığı Değerlendirme Aracı ve Avrupa Sağlık Etki Ölçeği aracılığıyla toplanmıştır. Katılımcılardan elde edilen veriler gerekli istatistiksel yöntemler kullanılarak analiz edilmiştir. Katılımcıların %59.8'inin beslenme okuryazarlığı düzeyinin yeterli olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Nutritional literacy has an important role in the continuity of health and wellbeing at the same time it can also contribute to a better quality of life. This study was conducted as a descriptive study in order to determine the relationship between nutritional literacy status and quality of life in adult individuals. This study was carried out with 306 women, 124 men in total 430 individuals who were followed up in the diet policlinic of Kütahya Health Science University Evliya Celebi Training and Research Hospital and became volunteer to participate in the research. Data of this study were collected using a the questionnaire form prepared by the researcher, Evaluation Instrument of Nutrition Literacy on Adults and Europe Health Impact Scale. The data obtained from the participants were analyzed using necessary statistical methods. It was determined that 59.8% of the participants had a sufficient nutritional literacy level.