Paratiroid lezyonlarının shear wave elastografi bulguları
Shear wave elastography findings of parathyroid lesions
  1. Tez No: 655433
  2. Yazar: ERSOY BAYRAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN İNCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Bu çalışmada paratiroid lezyonlarının noninvazif yeni bir yöntem olan Shear wave elastografi (SWE) bulgularını göstermeyi ve bu bulguların tanıdaki rolünü değerlendirmeyi amaçladık. Yöntem ve Gereçler: Nisan 2017 ile Şubat 2020 tarihleri arasında paratiroid lezyonu saptanan 59 hasta çalışmaya dâhil edildi. Bu hastaların histopatoloji sonuçları 48 kişide adenom, 9'unda hiperplazi, bir kişide paratirotirod karsinomu ve bir kişide persistan paratiroid adenomu olarak raporlandı. Hastaların SWE incelemesi Toshiba Applio 500 Platinum ultrasonografi-elastografi cihazında, 4-10 mHz yüzeyel prob ile yapıldı. Bulgular m/sn ve kPa birimleri ile kaydedildi. Paratiroid lezyonları ile karşılaştırmak amacıyla kontrol grubu olarak 49 sağlıklı kişinin aynı cihazla yapılmış tiroid ve sternokleidomastoid kas (SCM) SWE bulguları çalışmaya dâhil edildi.
Özet (Çeviri)
Purpose: In this study, we aimed to determine sonoelastographic (SE) findings of parathyroid lesions with shear wave elastography (SWE), a new non-invasive method to evaluate findings in determining diagnosis of the lesions before treatment. Materials and Method: Fifty-nine patients with parathyroid lesions between April 2017 and February 2020 were included in this study. Histopathology results of included patients were reported as adenoma in 48 patients, hyperplasia in 9 patients, parathyroid carcinoma and persistent parathyroid adenoma in each one patient. SWE examination of the patients was performed with Toshiba Applio 500 Platinum ultrasonography-elastography device with 4-10 mHz superficial probe. Thyroid and sternocleidomastoid muscle (SCM) SWE findings of 49 healthy individuals were included in as a control group to compare with parathyroid lesions.