Alkol ve madde kullanım bozukluğu tanılı hastalara karar dengesi çalışması yapılmasının hastaların tedavi motivasyonu ve tedavi süreci üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of decisional balance study ontreatment motivation and process in patients with alcohol and substance usedisorders
- Tez No: 655437
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN COŞKUNOL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
GİRİŞ Alkol ve Madde Kullanım Bozuklukları önemli tıbbi, sosyal ve ekonomik sorunlara yol açan bir psikiyatrik bozukluk kümesidir. Tedavisi için birçok yöntem geliştirilmesine karşın remisyon oranları düşüktür. Tedavilerin olumlu sonuçlanmasıyla ilişkili en önemli faktörlerden biri tedavinin tamamlanmasıdır. Tedaviyi erken terk, motivasyonun düşük olmasıyla ilişkilendirilmektedir. Karar Dengesi Çalışması, davranış değişimine yol açacak motivasyonun inşasında kullanılan bir motivasyonel görüşme aracıdır. Literatürde, motivasyonel görüşme yöntemlerinin bağımlılık alanında etkinliğinin olduğu gösterilmiştir. Karar Dengesi Çalışmasının tek başına incelendiği çalışmalar ise sınırlı sayıdadır. AMAÇ Çalışmanın amacı, kısa ve etkili olduğu düşünülen bir motivasyonel görüşme aracı olan Karar Dengesi Çalışmasının bağımlılık tedavilerine entegrasyonu ile tedavi sürecindeki zorlukların önüne geçecek bir tedavi stratejisi geliştirmek ve literatüre katkıda bulunmaktır. YÖNTEM Çalışmaya, Alkol/Madde Kullanım Bozukluğu tanısıyla bağımlılık servisine yatışı olacak 40 kişi alınmıştır. Kişiler rastgele, eşit olasılıkla, eşit sayıda olacak şekilde basit randomizasyon yöntemiyle iki gruba ayrılmıştır. Gruplara SCID-5-CV ve BAPİ uygulanmıştır. Ardından Olgu Rapor Formu doldurulmuş ve kişilerden Tedavi Motivasyon Anketi ile Alkol/Madde Aşerme Ölçeğini doldurmaları istenmiştir. Ardından müdahale grubuna 15 dakika süreyle Karar Dengesi Çalışması yapılmış, kontrol grubuna ise Beier Cümle Tamamlama Testi uygulanmıştır. Her iki çalışma grubu da bu görüşme sonrası 7 gün içerisinde servise yatırılmıştır. Her iki gruptan da yatışlarının yapıldığı ilk gün ve servis izlemlerinin 3. haftasında Tedavi Motivasyon Anketi ve Alkol/Madde Aşerme Ölçeğini tekrar doldurmaları istenmiştir. Ayrıca, kişilerin servis izleminin 3. haftasında sorumlu hemşire tarafından Psikiyatri Kliniğinde Yatan Hastalar İçin Geliştirilen Hemşire Gözlem Ölçeği doldurulmuştur. BULGULAR Müdahale grubunun %75'i, kontrol grubunun %50'sinin tedaviyi tamamladığı, tedaviyi tamamlama açısından iki grup arasında anlamlı bir farklılık olmadığı saptanmıştır(p=0,1). Tedaviyi tamamlayanlar ile tamamlamayanların yalnızca eğitim durumu(p=0,039) ve bağımlılık şiddeti(p=0,02) açısından anlamlı şekilde farklılaştığı, eğitim seviyesi arttıkça ve bağımlılık şiddeti düştükçe tedaviye uyumun arttığı gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION Alcohol and Substance Use Disorders causes significant medical, social and economic problems. Although many techniques have been developed for its treatment, remission rates are still low. It has been shown that completion of the treatment is one of the most important factor for positive outcomes. Decisional Balance Study is a motivational technique used in the construction of motivation that will lead to changing behavior. It has been shown that motivational interviewing techniques are effective in addictive behaviors but studies examining Decisional Balance Study alone are limited. AIM The aim of the study is to develop a treatment strategy that will reduce the difficulties in the addiction treatment process by integrating Decisional Balance Study which is thought to be short and effective. METHOD In this study, there are 40 people with a diagnosis of Alcohol/Substance Use Disorders. Patients were randomly divided into two even groups with equal probability by applying an online randomization program. SCID-5-CV and BAPI were applied to both groups. Then Case Report Forms were written by practitioner and patients filled Treatment Motivation Questionnaire and Alcohol/Substance Craving Scale. Then, Decisional Balance Study was applied to the intervention group for 15 minutes and Beier Sentence Completion Test was applied to the control group. Patients were admitted to the service within 7 days after this interview. Both groups were asked to fill in Treatment Motivation Questionnaire and Alcohol/Substance Craving Scale again on the first day of hospitalization and on the third week of the ward. In addition, the Nurse Observation Scale was filled by the attendant nurse on the third week of the ward. BULGULAR 75% of the intervention group and 50% of the control group have completed the treatment. Those who completed the treatment differ significantly only in the level of education and the severity of addiction(p=0,039, p=0,02). It has been shown that compliance with the treatment increases as the level of education increases and the severity of addiction decreases.