Defitinize buğday kepeği katkılı, ekşi hamur ilavesi ile üretilen ekmeklerin kalitesinin ve fonksiyonel özelliklerinin belirlenmesi
Determination of the quality and functional characteristics of breads, which contain dephytinized wheat bran, produced with the addition of sourdough
  1. Tez No: 655436
  2. Yazar: HÜMEYRA ÇETİN BABAOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT AKIN, PROF. DR. BERRİN ÖZKAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 290
Özet
Bu tez çalışmasında farklı oranlarda (% 5, 10 ve 15) buğday kepeği ve defitinize buğday kepeği katkısının, ekmeklerin fizikokimyasal, fonksiyonel ve tekstürel özellikleri üzerine etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Ekmek üretiminde spontan ekşi hamur (S), bu hamurdan izole edilen Lactobacillus fermentum türünün starter olarak kullanıldığı ekşi hamur (SS), Trabzon Vakfıkebir ekmeği ekşi hamuru (T) ve bu hamurdan izole edilen Lactococcus lactis türünün starter olarak kullanıldığı ekşi hamur (ST) olmak üzere dört farklı ekşi hamur kullanılmıştır. Kepek çeşidinin, kepek katma oranının ve ekşi hamur yönteminin, ekmek örneklerinde spesifik hacim, diyet lif miktarı, fitik asit ve toplam fosfor içeriği, fenolik madde miktarı ve antioksidan aktivite değerleri üzerine etkisi belirlenmiştir. Ayrıca 1., 3. ve 5. günlerde sertlik, elastikiyet, kohesiflik, çiğnenebilirlik, esneklik ve toparlanma kabiliyeti değerleri ölçülmüştür. Defitinizasyon işlemi ile buğday kepeğinin fitik asit miktarında % 95.21 oranında azalma meydana gelmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate the effects of wheat bran and dephytinized wheat bran at different concentrations (0, 5, 10, 15%) on the physicochemical, functional and textural properties of breads. In the production of bread, four different sourdoughs were used: spontaneous sourdough (S), sourdough produced by using Lactobacillus fermentum isolated from spontaneous sourdough as a starter (SS), Trabzon Vakfıkebir bread sourdough (T) and sourdough produced by using Lactococcus lactis isolated from Trabzon Vakfıkebir bread sourdough as a starter (ST). The effect of bran type, bran concentration and sourdough method on specific volume, dietary fiber amount, phytic acid and total phosphorus content, phenolic content and antioxidant activity values in bread samples were determined. In addition, on the 1st, 3rd and 5th days, hardness, springiness, cohesiveness, chewiness, resilience and recovery ability values were measured. There was a rate of %95.21 reduction in the phytic acid amount of wheat bran with the dephytinization process.