Çocukluk çağı idiyopatik intrakranial hipertansiyonlu hastalarda manyetik rezonans görüntüleme bulgularının klinik ile ilişkisi
The relationship of magnetic resonance imaging findings with clinical in patients with childhood idiopatic intracranial hypertension
- Tez No: 655445
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TÜLAY KAMAŞAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Giriş ve Amaç: Çalışmamızın amacı, idiopatik intrakranial hipertansiyon hastalarında beyin omurilik sıvısı basıncının düzeyi ile hastaların klinik ve manyetik rezonansbulguları arasında bir ilişki bulunup bulunmadığının göstermektir. Gereç Ve Yöntem: Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi, Pediatri Anabilim Dalı Çocuk Nöroloji Bilim Dalı'nda, Ekim 2015- 2020 tarihleri arasında idiopatik intrakranial hipertansiyon tanısı ile takip ve tedavi edilen 6-18 yaş grubu hastaların dosyaları geriye dönük incelendi. Hastalar BOS basıncı değeri 200-350 mmH2O arasında olanlar grup 1ve 350 mmH2O ve üzerinde olanlar grup 2 şeklinde iki gruba ayrıldı. Her iki grup arasında kranial MR bulguları ve klinik bulgulardan açısından fark olup olmadığı incelendi. Bulgular: Buçalışmaya idiopatik intrakranial hipertansiyon tanısı konulan 30 çocuk hasta dahil edildi. Bu hastaların 20'si (%66,7) kadın, 10'u (%33,7) erkek cinsiyetteydi. Hastaların yaş ortalaması 11.8 yıl idi. Hastaların ortalama BOS basıncı 363,8 mmH2O (200-1090 mmH2O) idi. Birinci grup 14 (% 46,7), ikincigrup 16 (% 53,3) kişiden oluşmakta idi. Grup 1'deki hastaların vücut kitle indeksi ortalaması 23,3 ± 7,264 iken,grup 2'dekilerinki 27 ± 7,694 idi. Gruplar arasında vücut kitle indeksleri açısından anlamlı bir fark izlenmese de grup 2'deki hastaların fazla ağırlıklı olduğu görüldü. Her iki grup arasında kranial MR bulguları ve klinik bulgular açısından istatistiksel olarak anlamlı düzeyde bir fark saptanmadı. Tartışma VE SONUÇ: Çalışmamızın sonucunda BOS basıncı değerlerinin artması ile İİH'nin kranial bulguları ve klinik bulgular arasında bir ilişki bulamadık.
Özet (Çeviri)
Objectıve: The aim of our study is to investigate whether there is a relationship between the level of cerebrospinal fluid pressure and clinical and magnetic resonance findings in patients with idiopathic intracranial hypertension. Materıal And Method: The patients, aged 6-18 followed and treated with idiopathic intracranial hypertension diagnosis, were analyzed retrospectively at Karadeniz Technical University Medical Faculityin The Departman of Pediatri between November 2015-2020. Thirty children,diagnosed with idiopathic intracranial hypertension, were included in this study. They divided into two group according to CSF pressure. Both groups were examined acording to whether there was any differences,in terms of the radiological findings and in clinical findings. Results: Thirty chilren,diagnosed with idiopathic intracranial hypertension, were included in this study. Twenty of these patients were female (%66,7) and 10 of them (%33.7) were male. Age average of the patients was 11.8 years. The patients'average CSF pressure was 363,8 mmH2O (200 mmH2O-1090 mmH2O). The first group was consisting 14 persons (%46,7) and the second group was consisting of 16 persons (%53,3). As body mass index average of the patients in the group 1 was 23,3±7,264 and was 27 ± 7,694 in the group 2. It was observed that the patients in group 2 were overweight. There was no statistically significant difference between the two groups in terms of cranial MRI findings and clinical findings compared. Conclusıon: As a result of our study, we could not find a relationship between the increase in CSF pressure values and the cranial findings and clinical findings of idiopathic intracranial hypertension.