Investigation of catechol-o-methyl transferase (COMT) gene VAL158MET polymorphism and its relationship with prostate cancer
Katekol-o-metil transferaz (KOMT) gen VAL158MET polimorfizminin ve prostat kanseri ile ilişkisinin incelenmesi
  1. Tez No: 655444
  2. Yazar: SUMAYA MOHAMUD ELMI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLSÜM SEDA GÜLEÇ YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Moleküler Tıp, Molecular Medicine
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Dünya çapında prostat kanseri, erkeklerde en sık teşhis edilen ikinci kanser ve beşinci ölüm nesnesi olacak. Prostat kanserinin etiyolojisi ve patolojik mekanizmaları aynı derecede belirsiz kalsa da, çok faktörlü ve karmaşık bir hastalıktır, varlıklarından başta yaş, aile geçmişi ve kalıtsal faktörlerin sorumlu olduğu tahmin edilmektedir. COMT enzimi, katekol östrojenlerini, özellikle 2-hidroksiestradiolü hidrolize ederek, inaktif bir katekol östrojen olan 2-metoksiestradiol veya 2-ME2 üretmesine neden olur. Hidrolize etme sonucu ortaya çıkan bu katekol östrojen reaksiyonu, kanser riskini azaltır ve aynı zamanda zaman içinde üretilen miktarı arttırır, 2-ME2 prostat kanseri gelişimini engelleyen bir metabolittir. Bu yazılı araştırmanın amacı, COMT geni VAL158MET polimorfizminin etkilerinin prostat kanseri veya malignite gelişimi için olası bir tehlike faktörü olup olmadığını araştırmaktır. Gerçek zamanlı PCR'nin başarılmasıyla, prostat kanseri olan hastalarda ve sağlıklı erkeklerden oluşan karşılaştırma gruplarında COMT Val158Met polimorfizmini denedik. Rs4680 polimorfizmi, bir A / G geçiş ikamesidir, çünkü bu durum (A) alel vahşi tiptir ve (G) alel mutant tiptir. Belirlememize göre hasta grubunda homozigot mutant tip (GG), heterozigot (GA) ve homozigot vahşi tip (AA) oranları sırasıyla% 24.5,% 49.3 ve% 26.2 olarak hesaplanmıştır. Homozigot mutant tipinin (GG) oranına karşılık gelen, p-değeri (0.05) p- değeri = 0.491'den daha düşüktü, bu nedenle önemli bir değer değildir. Homozigot yabani tipin (AA) oranı da anlamlı değildi, p-değeri = 0.365. Heterozigot genotipin (GA) oranı da p-değeri = 0.174'te anlamlı değildi. Bu taslak, iki hasta grubu ve karşılaştırma grupları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir bulgu bulamadı. Allellere göre, hastalar ve kontroller arasında COMT gen polimorfizminde de istatistiksel olarak anlamlı bir bulgu bulamadık. Bu çalışmaların prostat kanseri için COMT geni VAL158MET polimorfizminin daha kesin bilgi ve etkisini belirlemek için çalışma gruplarının örneklem büyüklüğünün artırılmasıyla daha da gerçekleştirilmesini öneriyoruz.
Özet (Çeviri)
In worldwide, prostate cancer is going to be the second most frequently diagnosed cancer and the fifth leading death object in men. The COMT enzyme hydrolyzes the catechol estrogens especially 2-hydroxyestradiol, resulting to generate 2-methoxyestradiol or 2- ME2, which is an inactive catechol estrogen. The objective of this written research is to investigate if the effects of the COMT gene VAL158MET polymorphism is a possible hazard factor for developing prostate cancer or malignancy. With the accomplishment of real-time PCR, we experimented COMT Val158Met polymorphism in patients with prostate cancer and comparison groups who are healthy men. Rs4680 polymorphism is an A/G transition substitution, as this case (A) allele is the wild type and (G) allele is the mutant type. According to our determination, homozygote mutant type (GG), heterozygote (GA), and homozygote wild type (AA) rates are calculated respectively as 24.5%, 49.3%, and 26.2% in the patient group. Correspondingly the ratio of the homozygote mutant type (GG), p-value was lower than (0.05) p-value = 0.491, so it is not a significant value. The ratio of the homozygote wild type (AA) was also not significant, p-value = 0.365. The ratio of the heterozygote genotype (GA) was also not significant at p-value = 0.174. This sketch has found no statistically significant sense of findings among the two groups of the patient and the comparison groups as well. According to the alleles, we also found no statistically significant findings in COMT gene polymorphism between patients and the controls. We recommend that these studies should be further carried out by increasing the sample size of the study groups to determine more exact knowledge and effect of COMT gene VAL158MET polymorphism for prostate cancer.