Tip 2 diabetes mellitus'lu hastalarda yeni nesil mix analog insulinlerin kilo aldırıcı etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of weight gain effects of new generation mix analog insulins in patients with type 2 diabetes mellitus
- Tez No: 655462
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA TEMİZEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Kilo alımı diyabetik hastalarda glisemik kontrolü kötüleştirmesi, diyabetik ve kardiyovasküler morbidite ve mortaliteyi artırması ve dahası sosyal ve psikolojik problemler oluşturması açısından önemli bir sorundur. Çalışmamızda farklı Bifazik Analog insülin karışımlarının Tip 2 Diabetik hastalarda kilo aldırıcı etkilerini değerlendirdik. İnsülin aspart + insulin aspart protamin (30/70) ve insülin lispro + insulin lispro protamin (25/75) karışımı alan iki grup Tip 2 diyabetik hasta değerlendirildi. Analog karışımlarla günde iki kez tedavi edilen 43'ü erkek, 72si kadın toplam 115 hasta takip edildi. Başlangıç kilo, Vücut Kitle İndeksi (VKI), 6. ve 12. aylarda kilo ve VKI not edildi. Başlangıç kilo, VKI, diyabet süresi, günlük insülin dozları, kullanılan antidiyabetikler ve sigara kullanımı açısından her iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı. Aspart grubunda tedavi süresince ortalama kilo alımı 6. ayda 1.37 ± 0.75 kg, 12.ayda ise 1.92 ± 2.63 kg olarak saptandı. Lispro grubunda kilo alımı 6. ayda 1.46 ± 2.0 kg ve 12. ayda 2.22 ± 3.0 kg olarak saptandı. Grup içi karşılaştırmalarda, her iki grupta başlangıç kilolarına göre 6. ay ve 12.aydaki kilo artışı istatistiksel olarak anlamlıdır. Ancak her iki grup karşılaştırıldığında istatistiksel anlamlı fark saptanmamıştır (p>0.05). İnsülin aspart + insulin aspart protamin (30/70) ve insülin lispro + insulin lispro protamin (25/75) karışımı insülinlerin kilo aldırıcı etkisi benzer bulundu. Hastaların tedavi ve takiplerinde bu durum dikkate alınmalıdır.
Özet (Çeviri)
Weight gain worsens glycemic control in diabetic patients and increases cardiovascular morbidity and mortality, and moreover it is an important problem in terms of creating social and psychological problems. In our study we evaluated the weight-enhancing effects of different biphasic analog insulin mixtures in Type 2 Diabetic patients. Two groups of Type 2 diabetic patients receiving insulin aspart + insulin aspart protamine (30/70) and insulin lispro + insulin lispro protamine (25/75) mixture were evaluated. A total of 115 patients, 43 males and 72 females, who were treated twice a day with analog mixtures, were followed. Baseline weight, Body Mass Index (BMI), weight and BMI at 6 and 12 months were noted. Baseline weight, BMI, duration of diabetes, daily insulin doses, used statistically significant differences between both groups in terms of antidiabetics and smoking there was no significant difference. Average weight gain during the treatment in the aspart group at 6 months It was found to be 1.37 ± 0.75 kg, and 1.92 ± 2.63 kg at the 12th month. Weight gain in the Lispro group was 1.46 ± 2.0 kg at 6 months and 2.22 ± 3.0 kg at 12 months. In the intergroup comparisons, the weight gain in the 6th and 12th month was statistically significant. However, when the two groups were compared, no statistically significant difference was found (p> 0.05). Insulin aspart + insulin aspart protamine (30/70) and insulin lispro + Insulin lispro protamine (25/75) mixed insulins have similar weight gain effect was found. This situation should be taken into consideration in the treatment and follow-up of the patients.