COVID 19 pandemisinin diyabetik hastalarda glisemik regülasyonaetkisi
The effect of the COVID 19 pandemic on glicemicregulation in diabetic patients
- Tez No: 708049
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜMTAZ TAKIR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
AMAÇ: COVID-19 (Koronavirüs Hastalığı) pandemisi, 2019 yılı sonlarında ilk olarak Çin Halk Cumhuriyet'inde ortaya çıkmıştır. Haftalar içinde tüm dünya ülkelerini etkilemiş ve Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından pandemi olarak ilan edilmiştir. Ülkemizde de Mart 2020'den itibaren hastalığın yayılmasını önlemek ve sağlık sistemini ayakta tutabilmek için sosyal mesafe, hafta sonları evde tam kapanma, 65 yaş üstü ve 20 yaş altı için sokağa çıkma kısıtlamaları gibi ulusal karantina önlemleri alındı. Diyabetes mellituslu (DM) hastalarda pandemi döneminde uygulanan kısıtlamaların kilo alımına ve glisemik parametrelerin kötüleşmesine yol açtığı görülmüştür. Bu çalışmanın amacı, tip 2 DM hastalarının Covid 19 pandemisinden ve karantina uygulamalarından nasıl etkilendiğini araştırmaktır. GEREÇ VE YÖNTEM: Diabetes Mellitus tanısı ile hastanemiz Aile Hekimliği ve Diyabet Obezite polikliniklerinde takipli hastaların dosyaları retrospektif olarak tarandı. Covid-19 pandemisi öncesi ve pandemi sürecinde klinik (boy, vücut ağırlığı, vücut kitle indeksi) ve laboratuar (glukoz, HbA1c vb.) değerleri karşılaştırıldı. BULGULAR: Tip 2 diabetes mellitus tanısı olan toplam 200 hastanın dosyası incelendi. Hastaların yaş ortalaması 55.2 ± 10 idi. Hastaların 45'i erkek (%22,5) ve 155'i kadın (%77,5) idi.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION and AIM: COVID-19 (Coronavirus Disease) pandemic first appeared in the People's Republic of China in late 2019. Within weeks it had affected all the world's countries and been declared a pandemic by the World Health Organization (WHO). National quarantine measures have been put in place in our country since March 2020 to prevent the spread of the disease and keep the health system afloat, including social distance, full home closure at weekends, curfews for over-65s and under-20s. It has been observed that the restrictions applied during the pandemic period in patients with diabetes mellitus (DM) led to weight gain and worsening of glycemic parameters. The aim of this study is to investigate how type 2 DM patients are affected by the Covid 19 pandemic and quarantine applications. MATERIAL and METHODS: The files of the patients with the diagnosis of Diabetes Mellitus who were followed up in the Family Medicine and Diabetes Obesity outpatient clinics of our hospital were reviewed retrospectively RESULTS: A total of 200 patients diagnosed with type 2 diabetes mellitus were examined. The mean age of the patients was 55.2 ± 10. Forty-five of the patients were male (22.5%) and 155 were female (77.5%).