Giosafat Barbaro Seyahatnamesine göre XV. yüzyılda Rusya ve İran (Metin-inceleme-notlandırma)
Russia and Iran in the 15th century according to Giosafat Barbaro's Account (Text-analyzing-commentary)
- Tez No: 655490
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
1413 yılında Venedik'te doğan Giosafat Barbaro diplomat, seyyah ve tüccardır. Önce Deşt-i Kıpçak'a seyahat etmiş, sonra da Akkoyunlu Uzun Hasan'ın Osmanlı Devleti'ne karşı kullanmak üzere Venedik'ten istediği ateşli silahları götürmek üzere Venedik Senatosu tarafından XV. yüzyılda elçi olarak İran'a gönderilmiştir. Barbaro uzun yıllar Tana'da kaldığı için hem zikredilen bölgeleri hem de buralarda konuşulan dilleri öğrenmişti. Elçi olarak seçilmesinde bu özelliği de etkili olmuştu. Barbaro'nun seyahatnamesi iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Deşt-i Kıpçak ve Tana'ya, ikinci bölümde ise İran'a yaptığı seyahatini anlatmıştır. Bahsettiği konular okuyucu için kayda değer bilgiler içermektedir. Seyahatnamesinin İran anlatımı Uzun Hasan'ın askerî ve diplomatik faaliyetlerini, sarayını, ordugâhını, zenginliğini, ülkesinde yapılan şenliklerini, bayramlarını, geleneklerini;İran'ın ticaretini, ekonomisini ve şehirlerini kapsamaktadır. Seyahatnamesi,Giovanni Battista Ramusio tarafından Delle Navigazioni et Viaggi adı altında yayımlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Giosafat Barbaro was born in 1413 in Venice. He was a diplomat, itinerant and merchant. In 15th century he was sent as an ambassador by the Senate of Venice in order to carry fire of arms that Uzun Hasan demanded from Venice to use against Ottomans. Since Barbaro had stayed in Tana for many years he was very well acquainted with that part of the world and he also knew the local languages of that territory. Thatplayed a crucial role in his being chosen as an ambassador. Barbaro's Travels is made up by two parts: In the first part he talks about his voyage to Tana and in the second part he talks about his travelling to Iran.The topics he talks about include significantinformation forthe reader. His telling of Iran in Travels involves Uzun Hasan's military and diplomatic activity, his palace, his military camp, his riches, the festivals,feasts and traditions in his country; commerce of Iran, itseconomy and its cities. His Travelswas published by Giovanni Battista Ramusio as Delle Navigazioni et Viaggi. Barbaro's Travels.