Öğretmenlerin beslenme okuryazarlığı durumunun ve üç faktörlü beslenme anketine (tfeq) göre beslenme alışkanlıklarının incelenmesi
Study of teachers' nutritional literacy and according to three-factor questionnaire nutritional habits
  1. Tez No: 655489
  2. Yazar: ELİF NİSA PAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAHYA ÖZDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Beslenme okuryazarlığı güvenli ve sağlıklı beslenmenin sağlanması için gerekli olan istek, bilgi, beceri, tutum, davranış ve yeteneklerin bileşimidir. Beslenme, çocukluk döneminden öğrenilmeye başlayan bir yaşamsal faaliyettir. Bu bağlamda toplumu eğiten ve yönlendiren öğretmenlerin yeterli ve doğru beslenme bilgisine sahip olması gerekmektedir. Bu araştırmanın amacı, öğretmenlerin beslenme okuryazarlığı durumunun ve üç faktörlü beslenme anketine (TFEQ) göre beslenme alışkanlıkları arasındaki ilişkiyi değerlendirmektir. Araştırma, Erzincan il merkezindeki okullarda görev yapan 306 öğretmen ile yürütülmüştür. Veriler kişisel bilgi formu, yetişkinlerde beslenme okuryazarlığı ölçme aracı ve üç faktörlü beslenme anketi ile toplanmıştır. Katılımcıların okuryazarlık puan ortalamaları 26.8' dir ve %82.4 ünün okuryazarlık puanları yeterli düzeydedir. Porsiyon bilgisi etiket okuma becerilerinin ise yetersiz olduğu saptanmıştır. Beslenme okuryazarlığı ve alt boyutları ile cinsiyet arasında anlamlı bir ilişki vardır; toplam okuryazarlık puanı ve tüm alt boyutların puanı kadınlarda, erkeklere göre daha yüksek bulunmuştur (p0.05).
Özet (Çeviri)
Nutritional literacy is the combination of desires, knowledge, skills, attitudes, behaviors and abilities required to ensure safe and healthy nutrition. Nutrition is a vital activity that started to be learned from childhood. Thus, teachers who educate and direct the society should have sufficient and correct nutrition knowledge. The aim of this study is to evaluate the relationship between teachers' nutritional literacy and nutritional habits according to the three-factor nutrition questionnaire (TFEQ). The study was conducted with 306 teachers working at schools in Erzincan city center. The data were collected using a personal information form, Evaluation Instrument of Nutrition Literacy On Adults and Three-factor Nutrition Questionnaire. The nutrition literacy score average of the participant is 26.8 and the literacy scores of 82.4% of the participants are sufficient. Portion information and label reading skills were found to be insufficient. Nutrition literacy and its sub-dimensions associated with gender; total literacy score and score of all sub-dimensions were significantly higher in females than males (p 0.05). BMI and uncontrolled eating, emotional eating ,susceptibility to hunger factors.