Seyyahların gözünden 13-15.yüzyıllarda Anadolu'da yaşam üzerine bir inceleme
From the eyes of travelers 13-15. a study on life in Anatolia in the centuries
  1. Tez No: 934722
  2. Yazar: METİN ÖKSÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELİM KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 246
Özet
Bu çalışmada 13-15. yüzyılda seyyahların kaleme aldıkları seyahatnâmeler esas alarak Anadolu'daki yaşama dair bilgiler ortaya konulmaya çalışılmıştır. Simon de Saint Quentin, Johann de Plano Carpini, Wilhelm von Rubruk, İbn Said el-Mağribî, Korykoslu Hayton, Marco Polo, İbn Battûta, Johannes Schiltberger, Bertrandon de La Broquiére, Josaphat (Giosafa) Barbaro ve Ambrogio Contarini gibi seyyahların betimlemelerinden yola çıkarak, Anadolu'nun 13-15. asırlardaki toplumsal yapısı, gündelik yaşam pratikleri, kültürel çeşitliliği, şehirleşme düzeyi ve ticari faaliyetleri incelenmiştir. Seyyahlar, Anadolu'da gördükleri ve şahit oldukları doğallığı, yardımseverliği, samiyeti, merhameti ve diğer pek çok güzellikleri dile getirmişlerdir. Bu bağlamda, seyyahların gözlemleri ile dönemin tarihsel gerçekliği arasındaki ilişki kurulmaya çalışılmıştır. Ayrıca seyyahların anlatılarıyle Doğu ve Batı dünyasında oluşan algının Anadolu imajının şekillenmesine nasıl katkı sağladığı ifade edilmek istenilmiştir. Seyahatnâmelerde aktarılan bilgiler doğrultusunda Anadolu'nun sosyal ve kültürel yapısının ve tarihi süreç içerisindeki dönüşümünün izini sürmek hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
13-15 in this study. An attempt has been made to reveal information about life in Anatolia based on the travel books written by travelers in the 19th century. Based on the descriptions of travelers such as Simon de Saint Quentin, Johann de Plano Carpini, Wilhelm von Rubruk, Ibn Said el-Mağribî, Hayton of Korykos, Marco Polo, Ibn Battûta, Johannes Schiltberger, Bertrandon de La Broquiére, Josaphat (Giosafa) Barbaro and Ambrogio Contarini, Anatolia's 13-15. Its social structure, daily life practices, cultural diversity, urbanization level and commercial activities throughout the centuries were examined. Travelers have expressed the naturalness, helpfulness, sincerity, compassion and many other beauties they saw and witnessed in Anatolia. In this context, an attempt was made to establish the relationship between the observations of the travelers and the historical reality of the period. In addition, it was intended to express how the perception formed in the Eastern and Western worlds contributed to the shaping of the image of Anatolia through the narratives of the travelers. In line with the information conveyed in the travelogues, it is aimed to trace the social and cultural structure of Anatolia and its transformation throughout the historical process.