Skleroderma olgularında oküler yüzey ve meibom gland morfolojisinin değerlendirilmesi
Evaluation of ocular surface and meibomian glands in scleroderma patients
- Tez No: 655512
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİS PALAMAR ONAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Amaç: Çalışmanın amacı, skleroderma hastalarında kuru göz ve Meibom gland disfonksiyonu (MGD) sıklığını ve ilişkili faktörleri değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Skleroderma tanılı 32 kadın olgu (skleroderma grubu) ve 31 sağlıklı kadın gönüllü (kontrol grubu) çalışmaya alındı. Tüm olgulara tam bir oftalmolojik muayene yanı sıra Schirmer 1 testi, gözyaşı kırılma zamanı (GKZ) ve gözyaşı osmolaritesi ölçümü, fluoresein boyası ile oküler yüzey boyanma miktarı (Oxford skoru) ve oküler yüzey hastalık indeksi (OSDI) skoru, MGD değerlendirilmesi (köpüklü gözyaşı, kapakta telenjiektazi, kapak kenar düzensizliği, meibom tıkacı) ve meibografi yapıldı. Meibografideki Meibom gland kaybı evre 0 (Meibom gland kaybı yok) ile evre 3 (Meibom gland alanının >2/3 kayıp) arasında derecelendirildi. Bulgular: Çalışmya 32 sklerodermalı ve 31 sağlıklı olmak üzere toplam 63 olgunun 126 gözü alındı. Skleroderma ve kontrol gruplarının tamamı kadın olup yaş ortalaması skleroderma grubunda 48,34 ± 9,73 (21-62), kontrol grubunda 45,84 ± 4,42 (38-54) idi (p=0,067).
Özet (Çeviri)
Purpose: The purpose of the study is to evaluate the prevalance of dry eye and Meibomian Gland Dysfunction (MGD) in scleroderma patients and to define the related factors. Materials&Methods: A total of 32 female patients diagnosed as scleroderma (scleroderma group) and 31 healthy female subjects (control group) were enrolled in the study. Besides routine ophthalmologic evaluation Schirmer 1 test, tear break-up time (t-BUT), tear osmolarity, ocular surface staining with fluorescein (Oxford score) and Ocular Surface Disease Index (OSDI) score, MGD evaluation (foamy tear, telengiectasia of the eyelid, eyelid conture abnormalities, meibom plugs) and meibography were performed. The gland loss in meibography were scored from grade 1 (no Meibomian gland loss) to grade 3 (gland loss >2/3). Results: A total of 126 eyes which are 64 eyes of 32 scleroderma patients and 62 eyes of 31 healthy individuals were evaluated. All individuals - both in scleroderma and control groups - were female and the mean ages of the groups were 48.34 ± 9.73 (21-62) in the scleroderma group and 45.84 ± 4.42 (38-54) in control group (p=0.067).