Göz şikayetleri ile acil servise başvuran olguların prospektif analizi
A prospective analysis of the patients admitted to the emergency departmentwith ocular complaint
  1. Tez No: 655511
  2. Yazar: MÜGE GÜLEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİM SATAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, İlk ve Acil Yardım, Eye Diseases, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Adana Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Bu çalışmadaki amaç bir eğitim araştırma hastanesi acil tıp kliniğine göz şikâyetiyle başvuran hastaların demografik özelliklerini, başvuru şikâyetlerini, acilde aldıkları tanıları ve acilde sonlanım durumlarını açığa çıkarmaktır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma 01 Haziran 2011 - 31 Mayıs 2012 tarihleri arasında acil servise travmatik veya travmatik olmayan göz rahatsızlığı nedeni ile başvuran 18 yaş üstü tüm vakaları kapsamaktadır. Olgular; yaş, cinsiyet, meslek tipi gibi demografik özelliklerinin yanı sıra, acile başvuru şikayetleri, acilde aldıkları tanılar ve acil serviste sonlanım durumları açısından değerlendirildiler. Çalışma prospektif olarak yapıldı. Elde edilen verilerin istatistiksel değerlendirmeleri için SPSS v.20 kullanıldı. Bulgular: Çalışmadaki 3256 olgunun 2524‟ü erkek (% 77,5) 732‟si kadındı (% 22,5). Erkek hastaların ortalama yaşı 35,63 ± 11,78 iken kadın hastaların ortalama yaşı 41,08 ± 17,09 bulundu. Kadınların en sık aldığı tanı % 30,3 ile travma iken, erkeklerin en sık aldığı tanı % 46,2 ile gözde yüzeyel yabancı cisimdi. Kadınlarda en sık görülen travma nedeni % 57,4 ile ev kazaları iken, erkeklerde en sık görülen travma nedeni % 73 ile iş kazalarıydı. Görme kaybı nedeniyle başvuran hastaların ortalama yaşı 51,91 ± 19,43 olup, gelişen görme kaybı daha çok travma dışı göz acilleri nedeniyle olmaktaydı. 3256 vakadan 15‟inde organ kaybı söz konusuydu. Hastaların % 95,2‟ si acil servisten taburcu olurken, % 4‟üne yatış yapıldı ve % 0,8 hasta bir başka kuruma sevk edildi. Hastaneye yatırılan 131 hastadan 68‟ ine cerrahi tedavi yapıldı. Sonuç: Göz acilleri açısından kadın hasta grubu erkeklere göre daha sık etkilenmektedir ve kadın hastalar travma nedeni ile daha sık başvurmaktadır. Hastaların büyük bir çoğunluğu acil servisten taburcu edilmektedir. Göz şikâyetleri nedeni ile acil servise başvuruda triyaj etkin olarak kullanılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Objective:The purpose of this study is to reveal demographic characteristics, complaints, the diagnosis and the outcome of the patients admitted due to eye emergencies to the emergency medicine department of an education and research hospital. Material and Methods: This study includes all of the cases over the age of 18 admitted to the emergency medicine due to traumatic or non-traumatic ocular discomfort between June 1, 2011 - 31 May 2012. Patients were were evaluated in the emergency department in terms of demographic characteristics, as well as complaints, their diagnosis and outcome. A prospective study was performed.SPSS V.20 was used for statistical analysis of the data obtained. Results: Of the 3256 patients in the study were male (77.5% ), 732 were female (22.5% ). The mean age of male patients was 35.63 ± 11 and mean age of female patients 41,08 ± 17,09was found. The most common diagnosis in women was trauma with 30.3% , and superficial foreign body in men with 46.2% . The most common reason of trauma in women was household accidents with 57,4% while in men was occupational accidents with 73 % . The mean age of the patients admitted due to to loss of vision was 51.91 ± 19.43 and it was occured due to non-traumatic ocular emergencies. Of the 3256 patients, there was a loss of organ in 15. While 4 % patients were hospitalized and 0.8% were transported to an other center, 95.2% of the patients were discharged from the emergency medicine department. Of the 131 hospitalized patients, 68 was treated surgically. Conclusions: Female patients are affected more than male patients due eye emergencies and female patients are admitted frequently because of trauma. The vast majority of patients are discharged from the emergency department. Triage should be effectively used in admissions to the emergency medicine department due to complaints of eye.