Akciğer tutulumu olan progresif sistemik sklerozis olgularında sağkalım ve sağkalımı etkileyen faktörler
Survival and Prognostic Factors In Progressive Systemic Sclerosis with Lung Involvement
- Tez No: 236358
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜL ÖNGEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
AMAÇ: Çalışmamızda akciğer tutulumu olan progresif sistemik sklerozis (PSS) olgularında sağkalımın belirlenmesi ve prognostik faktörlerin araştırılması amaçlanmıştır.MATERYEL VE METOD: İnterstisyel akciğer hastalığı tutulumu olan 102 PSS hastasının kayıtları retrospektif olarak incelendi. Demografik özellikler, klinik bulgular, CREST bulguları, serolojik bulgular, radyolojik bulgular, solunum fonksiyon testleri, pulmoner hipertansiyon (PAH) varlığı, alveolit varlığı ve tedavinin sağkalım üzerine etkileri araştırıldı. İstatistiksel değerlendirmede Kaplan Meier testi kullanıldı.BULGULAR: Takip süresince 22 ( %21,5) hasta eksitus oldu. Hastaların ortalama ölüm yaşı 55±12 idi. Bilinen ölümlerin % 78'i akciğer komplikasyonlarına bağlı gerçekleşti. İlk 2 ölüm nedeni sırasıyla solunum yetmezliği 9 (%41) ve akciğer kanseri 3 (%13,5) idi. İlk semptom başlangıcına göre sağkalım hesaplanmasında, ortalama yaşam süresi 447±27 ay, 5, 10, 15 ve 20 yıllık sağkalım sırasıyla %99, %92, %83 ve %72 olarak saptandı. Akciğer tutulumun saptandığı tarihten sonra ortalama yaşam süresi 113±5 ay, 5 ve 10 yıllık sağkalım sırasıyla %85 ve %66 olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: This study aims to evaluate the survival and prognostic factors in progressive systemic sclerosis (PSS) with lung involvement.METHODS: 102 PSS patients with interstitial lung disease evaluated retrospectively. Demographic features, clinical findings, the presence of CREST syndrome, serologic findings, radiologic findings, respiratory function tests, the presence of pulmonary hypertension (PAH) and alveolitis and the effect of treatment on survival were investigated. The Caplan Meier test used in statistical analysis.RESULTS: 22 patients (21.5%) died during Follow up period. The median age of death was 55±12 years. %78 of patients died of cause related to lung complications. The primary causes of death were respiratory failure in 9 (41%) and lung cancer in 3 (13.5%) patients respectively. The median survival were 447±27 months. 5, 10, 15 and 20 year survivals after the first symptom were 99%, 92%, 83% and 72% respectively. Mean survival after lung involvement was 113±5 months, 5 and 10 year survivals were 85% and 66% respectively.