Baki Divanı'nda kafiye
Rhyme in Baki Divanı
- Tez No: 655519
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLAL ÇAKICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
“Baki Divanı'nda Kafiye”isimli bu tez çalışması,“Giriş”bölümü ve iki ana bölümden meydana gelmektedir. Tezin konusunu oluşturan çalışma için Sabahattin Küçük'ün hazırladığı Baki Divanı esas alınmıştır.“Giriş”bölümünde kafiyenin tarihçesine, kafiye konusu hakkında yazılmış Arapça, Farsça ve Türkçe eserlere yer verilmiş, kafiyenin kullanılış amacına dair edebiyat tarihinde yaşanmış tartışmalara değinilmiştir. Birinci bölümde, kafiye ile ilgili kurallar, terimler; kafiye harfleri,harekeleri, türleri, kusurları hakkında kapsamlı ve örnekli bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde, transkripsiyon harfleriyle yazılmış olan Baki Divanı'nda kullanılan kafiye türleri, kafiye harfleri, redifler ve yapılmış kafiye kusurları tespit edilmiştir. Yapılan tez çalışmasının sonucunda Baki Divanı'nda kullanılan kafiye türleri ve yapılan kafiye kusurları birer tablo şeklinde sunulmuş ve bu tablolar yorumlanmıştır. Ayrıca Baki'nin divanında işlediği kafiye kusurları ile diğer bazı önemli Divan şairlerinin işlediği kafiye kusurları arasında benzerlik ilişkisi kurulmuş ve paylaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis study named“Rhyme in Baki's Divan ”consists of an introduction chapter along with two main sections. For Baki's Divan which constitutes the subject of this thesis, Baki Divanı prepared by Sabahattin Küçük has been taken as a basis. In the introduction chapter, it is given place to history of rhyme and the works written about rhyme in Arabic, Farsi and Turkish and the arguments in history of literature upon which the purpose of use of rhyme are mentioned. In the first section, comprehensive and exemplary information about rhyme rules, terms; rhyme letters, movements, types and defects are given. In the second section; types of rhymes, rhyme letters, the words after the rhymes and rhyme defects that are used in Baki's Divan, which was written with the transcription letters, are identified. As a result of this thesis study, the types of rhymes that are used and the rhyme defects that are made in Baki's Divan have been presented in the form of a table and these tables have been interpreted. Also, similarity relations between the rhyme defects that Baki made in his divan and the defects some other important Divan poets made have been established and shared.