Örgüt kültürünün yenilik yönetimi üzerine etkisinde stratejik liderliğin rolü
The role of strategic leadership in the impact of organizational culture on innovation management
- Tez No: 655528
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER FARUK İŞCAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 314
Özet
Bu çalışmanın amacı; örgüt kültürünün yenilik yönetimi üzerine etkisinde stratejik liderliğin rolünü belirlemektir. Bu amaçla araştırmada örgüt kültürünün yenilik yönetimi üzerine etkisi ve bu etkide stratejik liderliğin aracılık etkisi incelenmiştir. Araştırmanın teorik kısmında sırasıyla örgüt kültürü, yenilik yönetimi ve stratejik liderlik kavramları açıklanmıştır. Daha sonra değişkenler arasındaki ilişkiyi ele alan çalışmalar incelenmiş ve bu doğrultuda araştırma modeli ve hipotezler oluşturulmuştur. Model yapısal eşitlik modeli şeklinde tasarlanmıştır (YEM). Yapısal eşitlik modeline bağlı belirlenen hipotezlerin açığa kavuşturulabilmesi için Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde faaliyette bulunan beş ayrı özel ve kamu bankasının yöneticilerinden anket tekniğiyle veri toplanmıştır. Veriler SPSS ve AMOS programlarıyla analize tabi tutulmuştur. Analizler sonucunda örgüt kültürünün yenilik yönetimini olumlu olarak etkilediği ve bu etkide stratejik liderliğin tam aracılık üstlendiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the role of strategic leadership in the impact of organizational culture on innovation management. For this purpose, the effect of organizational culture on innovation management and the mediating effect of strategic leadership on this effect were examined in the study. In the theoretical part of the research, the concepts of organizational culture, innovation management and strategic leadership were respectively explained, Later, studies dealing with the relationship between variables were examined and in this respect the research model and hypotheses were formed. The model was designed as a structural equivalence model (SEM). To reveal the hypothesis determined based on the structural equivalence modelling, data were collected from the managers of five different private and public banks operating in the Eastern and Southeastern Anatolia regions. The data were analyzed with SPSS and AMOS programs. As a result of the analyzes, it was determined that the organizational culture positively affected the innovation management and strategic leadership took full mediation in this effect.