Türk romanında ve öyküsünde Ahıska Türkleri
Ahiska Turks in Turkish novel and story
  1. Tez No: 655529
  2. Yazar: VEDAT ŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT KACIROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzurum Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 412
Özet
Ahıska Türkleri, tarihte köklü bir geçmişe sahip olan, sürgünler yaşamış, işkenceler görmüş ve varlık mücadelesi vermiş bir topluluktur. Ahıska Türklerinin tarihi devreler içinde yaşadıkları olaylar ve milli kültürleri için verdikleri çabalar büyük yıkımlar ile sonuçlanmıştır. Ahıska Türklerinin tarihi devreler içinde yaşadıkları olaylar birçok bilimsel alanda incelenmiştir. Ahıska Türklerinin kültürlerini yakından inceleyen folklor bilimi, edebiyat sahasına Türkiye dışındaki Türkler açısından yeni bir kazanım sağlamıştır. Türkiye dışındaki Türkler, roman veya öykü alanında incelendiği zaman Ahıska Türkleri geri planda kalmıştır. Ahıska Türklerini konu edinen roman ve öykülerin geniş bir incelemeyle ele alındığı görülmemiştir. Bu çalışmada roman ve öyküler üzerinden Ahıska Türklerini incelemeye çalışacağız. Ahıska Türklerini ve yaşadıkları yıkımları anlatan roman ve öyküler sayıca çok değildir. Ancak Ahıska Türklerini konu edinen roman ve öyküler yaşanan mezalimleri tüm ayrıntıları ve canlılığıyla okuyucuya aktarmıştır. Bizler de bu roman ve öyküler üzerinden Ahıska Türklerinin sürgün olayını, Fergana olaylarını, sonradan maruz kaldıkları sürgünleri, yaşadıkları kısıtlamaları, işkenceleri, bilinmeyen yönlerini, farklı kültürünü ve uluslararası platformlardaki direnişlerini tüm yönleri ile ele alacağız. Ayrıca roman ve öykülerin edebi yönden tahlil edilmesi ve romanlar ile öykülerdeki tematik unsurların incelenmesi de çalışmanın içinde yer alacaktır.
Özet (Çeviri)
Meskhetian Turks are a community that has a deep-rooted past in history, experienced exiles, tortured and struggled for existence. The events experienced by the Meskhetian Turks in historical periods and their efforts for their national culture resulted in great destruction. The events experienced by the Meskhetian Turks in historical periods have been studied in many scientific fields. The science of folklore, which closely examines the cultures of Meskhetian Turks, has provided a new acquisition in the field of literature for Turks other than Turks. The Turks outside Turkey, when examined in the field of novel or story Meskhetian Turks remained in the back ground. It has not been seen that the novels and stories about the Meskhetian Turks have been studied extensively. In this study, we will try to analyze Meskhetian Turks through novels and stories. There are not many novels and stories about the Meskhetian Turks and the destructions they experienced. However, novels and stories about Meskhetian Turks conveyed the atrocities experienced to the reader with all their details and vitality. Through these novels and stories, we will deal with all aspects of the exile of the Meskhetian Turks, the Fergana events, the exiles they were subjected to, the restrictions they experienced, their torture, their unknown aspects, their different culture and their resistance in international platforms. In addition, analyzing novels and stories from a literary perspective and examining thematic elements in novels and stories will also be included in the study.