Haliloğlunun mevlidi
Haliloglu's mawlid
  1. Tez No: 655533
  2. Yazar: MERVE KARATOPRAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİHA YILDIRAN SARIKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk İslam Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Kelime olarak doğum, doğum yeri ve doğum vakti anlamlarına gelen“mevlid”, edebiyatımızda Hz. Peygamberin, başta doğumu olmak üzere hayatının bazı dönemlerini övgüyle anlatan bir türdür. Türk edebiyatında mesnevî nazım şekliyle kaleme alınmış mevlid türü eserlerin sayısı oldukça fazladır. Bunlardan bir tanesi de araştırmamızın konusu olan Haliloğlu'nun mevlididir. Çalışmanın giriş bölümünde, Türk edebiyatında Haliloğlu mahlasını kullanan şairler hakkında bilgi verilmiştir. Ayrıca Haliloğlu'nun mevlidinin konumundan bahsedilmiştir. Birinci bölümde ele aldığımız mevlidin şekil ve muhteva özelliklerine yer verilmiştir. İkinci bölümde nüsha tavsîfi yapılmış ve eser günümüz harflerine aktarılırken takip edilen usul üzerinde durulmuştur. Son olarak bu bölümde mevlidin transkripsiyonlu metni yer almaktadır. Sonuç kısmında ise bu çalışmanın değerlendirilmesi yapılmış ve ardından kaynakça verilmiştir.
Özet (Çeviri)
“Mawlid”which literally means birth, birthplace and birthday is a genre that expresses some phases of Prophet Muhammad's life and especially his birth with praise in our literature. In Turkish Literature, there are a large number of mawlid types written in verses. One of them is mawlid of Haliloglu which is the subject of our research. In the introductory part of the study, information is given about the poets who use the pseudonym Haliloglu in Turkish literature. In addition, the position of Haliloglu's mawlid was mentioned. In the first chapter, the shape and content of the mawlid which we have discussed are given. In the second part, the manuscript copy of mawlid was considered and the method followed while transferring the work to today's letters is emphasized. Finally, this section contains the transcribed text of mawlid. The conclusion part consists the evaluation of this study, and the bibliography.