0-6 yaş grubu çocuğa sahip olan annelerin ev kazalarına yönelik aldığı güvenlik önlemlerinin incelenmesi (istanbul-esenler ilçesi örneği)
Investigation of security measures taken by mothers who have 0-6 age group children for home accidents
  1. Tez No: 655534
  2. Yazar: SÜMEYYE ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN SARP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu araştırma, İstanbul İli Esenler İlçesindeki 0-6 yaş aralığında çocuğa sahip annelerin ev kazaları konusunda aldıkları güvenlik önlemlerini ve bu önlemlerin sosyodemografik özellikler doğrultusunda incelenmesi, değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı ve kesitsel tipte bir araştırmadır. Örneklemini, İstanbul ili Esenler ilçesinde bulunan Ertuğrul Gazi, Kazım Karabekir ve Menderes Aile Sağlığı Merkezlerine 17.10.2019- 17.01.2020 tarihleri arasında herhangi bir sebepten dolayı başvuran, 0-6 yaş aralığında çocuğu olan ve çalışmaya gönüllü olarak katılan 200 anne oluşturmuştur. Araştırmacı tarafından hazırlanan“Sosyodemografik Bilgi Formu”ve“0-6 Yaş Çocuklarda Annenin Ev Kazalarına Yönelik Güvenlik Önlemlerini Tanılama Ölçeği”veri toplama araçları olarak kullanılmıştır. Toplanılan verilerin analizleri SPSS 21 programı ile yapılmıştır. Verilen cevaplar doğrultusunda annelerin“0-6 Yaş Çocuklarda Annenin Ev Kazalarına Yönelik Güvenlik Önlemlerini Tanılama Ölçeği”nden aldıkları puanın ortalaması 179,23±14,74 olarak bulunmuştur. Sosyodemografik Bilgi Formundaki tanıtıcı özellikler incelendiği zaman ise annelerin eğitim düzeyi, yaşı ve çalışma durumunun, çocukların cinsiyeti ve yaşının, ailelerin gelir durumu ve tipinin annelerin ev kazalarına yönelik aldıkları güvenlik önlemleri puanında anlamlı farklılık yaratmadığı tespit edilmiştir. Araştırma konusu ile ilgili literatür kaynakları incelenerek elde edilen sonuçlarla karşılaştırılmıştır. Konu ile ilgili yapılan çalışmalar ve çalışmalardaki farklılıkların nedenleri tartışılarak gerekli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This research was carried out, the safety measures are taken by the mothers of your child between the ages of 0-6 and these measures are among the socio-demographic characteristics in the Esenler District of Istanbul Province. It is a descriptive and cross-sectional research. The sample consisted of 200 mothers who had children between the ages of 0-6 and voluntarily participated in the study between Ertuğrul Gazi, Kazım Karabekir, and Menderes Family Health Centers in Esenler district of Istanbul for any reason between 17.10.2019- 17.01.2020. The“Sociodemographic Information Form”prepared by the researcher and the“Diagnosis of Safety Measures for Mother's Home Accidents in 0-6 Age Children”scale were used as data collection tools. The data collected were analyzed with SPSS 21 program. In the direction of the answers given, the average of the score that the mothers got from the“Diagnosis of Safety Measures for Mother's Home Accidents in 0-6 Age Children Scale”was found to be 179.23 ± 14.74. When the descriptive features in the Sociodemographic Information Form were examined, it was found that the educational level, age and working status of the mothers, gender and age of the children, the income status and type of the families did not make a significant difference in the safety measures taken by the mothers regarding home accidents. Literature sources related to the research subject were examined and compared with the results obtained. Necessary suggestions were made by discussing the studies conducted on the subject and the reasons of the differences in the studies.