0-6 yaş grubu çocuğu olan annelerin en sık görülen ev kazalarına ilişkin bilgi ve davranışları
  1. Tez No: 60920
  2. Yazar: NEZİHE KARAKAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NUR TUNCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÖZET 8u araştırmanın amacı, İstanbul Şişli ilçesine bağlı Çeliktepe mahallesinde, 0-6 yaş grubunda çocuğu olan " annelerin en çok görülen ev kazalarına ilişkin bilgi ve davranışlarını belirlemektir. Büyük oranı ev kadını olan 17-40 yaşları arasında ve okuma yazma oranı Türkiye geneline yaklaşık olan 150 an ne çalışma grubumuzu oluşturmuştur. Annelerin ev kazalarına neden olarak dikkatsizlik ve ilgisizliği belirtmeleri bölgemizin sosyo-ekonomik kül türel yapısı açısından olumlu bir sonuçtur. Annelerin, 0-6 yaş grubu çocuklarında en sık görülen ev kazaları karşısındaki bilgi ve davranışlarının, benzer konuda yapılan diğer çalışma sonuçları doğrultusunda olduğu görülmüştür. Konuya ilişkin anne davranışının kırsal geleneklerin etkisini yansıtan nitelikteki yanıtları yanısıra, çalışmada kentin sağladığı sağlık olanaklarından yararlan maya başlandığının bulgulanması da dikkat çekici bulunmuştur. Çocuklarında en sık görülen düşme sonucu, burun kanaması, başta deri ayrılması, başta şişme, çıkık ve kırıkta, sıcak sıvı yanığında, vücuda yabancı cisim batmasında annelerin bilgi, ilgi ve davranışlarında 0-6 yaş grubu çocuk sayısının etkili olmadığı görülmüştür. Çalışma kapsamına giren annelerin çocuklarında görülen ev kazalarından, burun kanamasında, baş şişliklerinde, çıkık ve kırıkta, sıcak sıvı yanığında, kesikte, vücuda yabancı cisim batması, buruna ve kulağa yabancı cisim kaçmasında, çamaşır suyu içerekzehirlenmelerde annelerin geleneksel yöntemlerin etkisinde kaldıkları saptanmıştır. Uygulanan bu geleneksel yöntemlerin bir çoğu çocuk sağlığını bozacak niteliktedir. Çalışmamızda annelerin çağdaş davranış gösterdiği (hastaneye götürdüm) ev kazası olgusu sayılamıyacak kadar azdı. Ele alınan kaza tiplerinin çoğunda anne davranışına, annenin eğitim düzeyi, sahip olduğu tüm çocuk sayısı ve İstanbul'da oturuş süresinin etkili olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of the present study is to determine the * general knowledge and behaviour of mothers in a case of household accident, more a frequent experience both for“mamas”and for their children in the“first six years”of their lives. Some selection of mothers from a suburban locality, Çeliktepe region, in a nord-west part of Şişli District of Istanbul, are conserned. 150 mothers selected, were mostly hause-wives, within 17-40 years of ages and of a low educational level, close to general avarage of schooling in this country. Respective to the socio-economic background of the culture, it may well be an affirmative enclosure that the mothers themselves described the lack of due care and attention as the primary cause to any house-hold suffer, termed as“accidents in home atmosphere to the young children”. A survey on the mothers' information of, and behavour to the in door accidents of most pronounced occuranoe for their yo^ng {0-6 age group), showed a general pattern. rather similar to those described elsewhere. It might also be found noteworty that, though relevant paterns of ??» behaviour of the mothers in our group, as a whole, strongly reflected the grown-up-in-country characteristics, our studies revealed them to have successively been in an adoptive state, at least, to the general health facilities of the urban life.- 62 - The number of children (0-6 age group) to a mother, though counted as a relative factor in mothers stand, seemed to have no comprehensive difference, incidentally, both in most frequent find of injuries (nose bleeding, flappings in sculpture, head injuries, or bone defects, as any results of accidental fall; accidental burns caused by hot liquids; and pricks or insisions caused by foreign objects), and in mothers attitude in their informed interest and behaviour towards a victimized“apple-of-eye”in 0-6 age group. 150 mamas in our group said they responded to their victimized off-spring(s) instinctively and with hearsay methods, in case of accidental injuries, or poisonings and all that, but we found many of their betold ideeds unhealty to their children. Cases in the group in which mother took her baby to a nearest centre, (modern way of maternal approach to a child on any accidental occurance) are less in number than to make a sensible score. In many cases, studied, it has been noted that maternal approach to a victimized off spring seemed to show a typical relation to the schooling experience of and number of sons and or daughters to the mother and to the duration of her adoptive state to urban life in Istanbul.