Impingement cooling of curved surface under constat wall heat flux
Dairesel kanalda sabit ısı akısında çarpma etkisi ile soğutma
  1. Tez No: 65555
  2. Yazar: YILMAZ GÜLÇAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURİ KAYANSAYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
ABSTRACT This study provides numerical solution to the flow in clindrical cavityof which the upper wall contains a two-dimensional slot.The air injected through the slot impinges and diffuses laterally on the lower wall. The jet influxed throuh the slot is assumed to have uniform velocity and temperature,and the heat flux at the lower wall is kept constant.The resulting Navier-Stokes equations are solwed by transforming simpler algorithm into a form useable in cylindidrical co-ordinate system.The effect of cavity curvature,and the high ratio on velocity and pressure distribution is analysed.The jet Reynolds number ranged from 100 to 2000 in the analysis. OZET Yüzeylerin hava jeti yardımıyla soğutulması üzerine pek çok araştırmalar bulunmakla birlikte bunların hemen hemen hepsi düz yüzyler ve kanallar içindir. Bu ça lışmada silindirik bir kanalın iç yüzeyindeki bir yarıktan kanala dik bir jet akısı olması durumunda eğriliğin ve Reynold sayısının ısı geçişine etkisi incelenmiştir. Laminer jet akışı için simpler algoritması kullanılarak yapılmış bilgisayar programı önce kanal genişliğinin jet üfleme genişliğine oranı 4 olarak sabit tutularak çeşitli eğriliklerde Reynold sayısı 100 den 2000 e kadar her bir eğrilik değeri için çalıştmlmış.sonra uygun bulunan eğrilik (5) sabit tutulmuş kanal enişliğinin jet üfleme genşliğine oranı değiştirilerek her r oran için aynı şekilde Reynold sayıları 1 00 den 2000 e kadar değiştirilerek Nusselt sayısı için amiprik bir formül elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)