Evaluation of resonant tracking inverters for induction heating
Resonansı izleyen indüksiyon ısıtma amaçlı evirgeçlerin tasarlanması
- Tez No: 65554
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALDUN KARACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
ÖZET îndüksiyon Isıtma teknikleri oldukça geniş bir uygulama alanına sahip olup 50 Hz. 'den bir kaç MHz, 'e kadar olan bir bölgede kullanılabilmektedirler. Günümüzde indüksiyon ısıtma uygulamaları için en popüler yapılar seri ve paralel resonans tipi evirgeçlerdir. Bu çalışmada MOSFET transistörlerin anahtarlama elemanlan olarak kullanıldığı, yüksek frekans tam köprü tipi bir evirgeç gerçeklenmiştir. 2 kW gücünde gerçeklenen prototip, yük alanda 130 ile 250 kHz. Tik bir frekans bölgesinde denenmiştir. Uygulamada gerilim ve akımı arasında yaklaşık sıfır faz farkı bulunan resonanstaki yüke ait paralel tip bir evirgeç yaklaşımı kullanılmıştır. Bu tip bir yaklaşım yüksek verimlilik, tam çalışma güvenilirliği ve daha az hata riski avantajlarına sahiptir. Beklenen performanslarla oldukça iyi uyum sağlayan deneysel sonuçlar ayrıca rapor edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Induction Heating techniques have a wide variety of applications and use power supply frequencies from 50 Hz. up to a few MHz. Series and parallel resonant inverters are the most popular structures used nowadays in induction heating applications. A high frequency full-bridge resonant type inverter for induction heating applications employing MOSFET transistors as the switching devices has been built in this study. The behavior of the prototype, rated at 2 kW, was observed under load conditions in the 130-250 kHz. range. The PLL control circuit was designed and constructed to track only the frequency at the inverter operating point irrespective of load variations. A parallel scheme operating at the frequency of the resonant load with a near zero phase between load voltage and current was adopted. This results in high efficiency, reliable operation and good fault recovery capability. Experimental results are reported, showing good agreement with the expected performance.