Ortaokul öğrencilerinin öğrenmeye karşı sorumlulukları ile yaratıcı problem çözme becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation the relationship between responsibility of secondary school students towards learning and creative problem solving skills
- Tez No: 655550
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADNAN TAŞGIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı ortaokul öğrencilerinin öğrenmeye karşı sorumlulukları ile yaratıcı problem çözme becerileri arasındaki ilişkiyi belirlemektir. Yöntem: Araştırmada, nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama deseni kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini Yozgat ili Akdağmadeni ilçesine bağlı 2 ortaokulda öğrenim gören 280 ortaokul öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmada“Öğrenmeye Yönelik Sorumluluk Ölçeği”ile“Yaratıcı Problem Çözme Özellikleri Envanteri”veri toplama aracı olarak kullanılmıştır. Araştırmada ölçeklerden elde edilen verilerin analizinde, öncelikle normallik testine bakılmıştır. Daha sonra değişkenlerin; cinsiyete göre incelenmesi amacıyla Mann-Whitney U Testi, sınıf düzeyi, anne öğrenim durumu ve baba öğrenim durumuna göre incelenmesi amacıyla Kruskal-Wallis H Testi yapılmıştır. Son olarak iki değişken arasında ilişkinin olup olmadığını belirlemek amacıyla da Spearman Korelasyon Analizi yapılmıştır. Bulgular: Araştırmanın sonucunda elde edilen bulgulara göre öğrencilerin öğrenmeye karşı sorumlulukları ile yaratıcı problem çözme becerilerinin, cinsiyet ve baba öğrenim durumuna göre farklılaştığı fakat sınıf düzeyi ve anne öğrenim durumuna göre farklılaşmadığı görülmüştür. Öğrencilerin öğrenmeye karşı sorumlulukları ile yaratıcı problem çözme becerileri arasında da pozitif yönlü anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Sonuç: Araştırmada, öğrenmeye karşı sorumluluk ile yaratıcı problem çözme becerisinin birbiri ile ilişkili olduğu, biri arttığında diğerinin de artacağı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this research is to determine the relationship between middle school students' responsibilities towards learning and creative problem solving skills. Method: Correlational survey research, one of the quantitative research methods, was used in the research. The sample of the research consisted of 280 secondary school students studying in 2 secondary schools in Akdağmadeni district of Yozgat province. In the research,“Responsibility for Learning Scale”and“Creative Problem Solving Inventory”were used as data collection tool. In the analysis of the data obtained from the scales, the normality test was firstly examined. Then the variables; Mann-Whitney U Test was conducted to examine according to gender, and Kruskal-Wallis H Test was conducted to examine according to grade level, mother's educational status and father's educational status. Finally, Spearman Correlation Analysis was conducted to determine whether there is a relationship between the two variables. Findings: According to the findings obtained as a result of the research, it was seen that the responsibilities of students towards learning and their creative problem solving skills differed according to gender and father's educational status, but not according to their class level and mother's educational status. A positive positive relationship was found between students' responsibilities towards learning and creative problem solving skills. Result: In the research, it was concluded that responsibility towards learning and creative problem solving skills are related to each other, and when one increases, the other increases.