Timurlu Devleti'nde emirlerin rolü
Role of amirs in Timurids
- Tez No: 655553
- Danışmanlar: PROF. DR. SAADETTİN YAĞMUR GÖMEÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Türk Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
Türk bozkır aristokrasisi Timurlu Devleti'nin tarihinde çok önemli bir rol oynamıştır. Timurlu sultanları başarılarının birçoğunu bu elitlere borçludur. Onlar sivil ve askeri bürokraside kritik görevleri yerine getirmiştir. Bu önemli hizmetlerinin karşılığı sultanlar tarafından statü, para, toprak vb. olarak verilen ayrıcalıklardı. Liderle emirler olarak adlandırdığımız bozkır aristokrasisinin temsilcileri arasında uyum olduğunda ve emirler liderlerini sadık bir şekilde takip ettiğinde devletin birçok şey başardığını görüyoruz. Fakat bu ikisi arasında bir zıtlaşma meydana geldiğinde o zaman ülkeye kaos hakim oluyordu. Böylece bireysel faktörler (liderin karizması, kendi elit grubunu seçmede ki başarısı, emirlerin karakteri vs.) bozkırın politik yaşamında hayati önem arz eder. Timurlu tarihi bu bağlamda sultanlar ile emirler arasında karmaşık ilişkiler demetinin görüldüğü bir arenadır.
Özet (Çeviri)
Turkish steppe aristocracy has played very important role in the history of Timurid state. Timurid sultans owed many of their success to these elites. They were taking part in civil and military bureaucracy carrying out critical missions. Prizes of these important services were privileges given by sultans as statue, money, land, etc. We see that when there was an harmony between the leader and the representatives of steppe aristocracy which we call“amirs”and when amirs followed their leader loyally the state succeeded a lot of things. But if an antagonism arises between these two, then caos captures the country. Thus individualistic factors (like charisma of leader, his success at chosing his own elite group, characters of elites and so forth) has a critical importance in the political life of steppe. Timurid history is an arena where is seen a bunch of complex relations between sultans and amirs in this context.