Yerel halkın ekoturizm algısı: Giresun ili örneği
Local people's perception of ecotourism: The case of Giresun province
- Tez No: 655552
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ÇAVUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 240
Özet
Ekoturizm doğal-kültürel değerleri koruyan, kalıcı zararlar vermeden yerel halkın ekonomik gelir elde edebilecek şekilde kullanılmasına imkân sağlayan, sosyo-kültürel ilişkilere olumlu katkısı olan ve aynı zamanda çevreyi korumayı amaçlayan bir turizm türüdür. Ekoturizm ülke ve bölge açısından büyük bir öneme sahiptir. Turizm hareketliliğini hem 12 aya hem de ülke geneline yayabilecek potansiyelde olan ekoturizm aynı zamanda bölgede yaşayan yerel halk için ekonomik bir gelir kaynağı teşkil edebilecek düzeydir. Ekoturizmin bir bölgede gelişebilmesi o bölgede yaşayan yerel halkın algısına bağlıdır. Yerel halkın ekoturizm algı düzeyi ne denli yüksek olursa ekoturizmin bölgede gelişmesine o denli katkı sağlayacaktır. Araştırmamızda Türkiye'nin önemli ekoturizm potansiyeline sahip olan Giresun'da yerel halkın ekoturizm algısısının ölçülmesi amaçlanmıştır. Bunun için çalışmanın birinci bölümde turizm çevre ilişkisinden ve sürdürülebilir turizmden bahsedilmiştir. İkinci bölümde ekoturizmin tarhisel gelişimi, tanımı, amacı, ilkeleri, etkilerine değinilmiştir. Üçüncü bölümde Giresun ilinin coğrafi özelliklerine ve ekoturizm potansiyeline ait bilgiler aktarılmıştır. Dördüncü bölümde ise araştırmanın amacı, önemi, konusu ve bulgulardan sonra sonuç ve önerilerden bahsedilmştir. Bu kapsamda 700 kişiye anket uygulanmış olup, 574 anket istatistiksel analiz için uygun görülmüştür. Elde edilen veriler SPSS 22.0 programında değerlendirilmiş olup, frekans analizi, standart sapma ve ortalama, güvenilirlik analizi, bağımsız örneklemleri için T-testi, one-way ANOVA (tek yönlü varyans) testi ile Tukey (Çoklu karşılaştırma) testi yapılmıştır. Analizler sonucunda Giresun ilinde yaşayan yerel halkın ekoturizmin ekonomik, sosyo-kültürel ve çevre alt boyutlarına yönelik algılarının demografik özelliklerine göre olumlu yönde değiştiği saptanmıştır. Genel olarak Giresun ilinde yaşayan yerel halkın ekoturizmin ekonomik, sosyo-kültürel ve çevre alt boyutlarına yönelik algılarının olumlu olduğu ve bölgede ekoturizmin gelişmesini destekledikleri görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Ecotourism is a type of tourism that protects natural-cultural values, allows the local people to be used in a way that can generate economic income without causing permanent losses, has a positive contribution to socio-cultural relations and also aims to protect the environment. Ecotourism is of great importance for the country and the region. Ecotourism, which has the potential to spread tourism mobility both to 12 months and across the country, is also at a level that can be an economic source of income for the local people living in the region. The development of ecotourism in a region depends on the perception of local people living in that region. The higher the perception level of ecotourism of the local people, the more it will contribute to the development of ecotourism in the region. In our research in Giresun having significant ecotourism potential of Turkey aimed to measure the local people Algis ecotourism. For this, in the first part of the study, the relationship between tourism and environment and sustainable tourism are mentioned. In the second part, the historical development, definition, purpose, principles and effects of ecotourism are mentioned. In the third section, information about the geographical features and ecotourism potential of Giresun province are conveyed. In the fourth section, the purpose, importance, subject and results of the research are discussed. In this context, 700 people were surveyed and 574 surveys were found suitable for statistical analysis. The data obtained were evaluated in the SPSS 22.0 program, and Tukey test (one-way ANOVA) and Tukey (multiple comparison) test were performed for frequency analysis, standard deviation and mean, reliability analysis, independent samples. As a result of the analyzes, the perceptions of the local people living in Giresun province towards economic, socio-cultural and environmental sub-dimensions of ecotourism changed positively according to their demographic characteristics. In general, it has been observed that local people living in Giresun province have positive perceptions of ecotourism on economic, socio-cultural and environmental sub-dimensions and support the development of ecotourism in the region.