Düşey sirkülasyon elemanı olmanın ötesine geçen merdivenler
Stairs more than a vertical circulation element
  1. Tez No: 655598
  2. Yazar: ECE SİNEM ARIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR ÖKTEM ERKARTAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Merdiven; önce insanların barınmak için yaptıkları mekanları yükseğe taşıyarak, kendilerini dış etkenlerden koruma ve yüksek dallardaki yiyeceklere erişme amaçlı kullanılmıştır. Daha sonraki dönemlerde tanrıya ve güce ulaşma isteği ile yüksek tapınaklar inşa etmişlerdir. Endüstri dönemi sonrasında betonarme ve çeliğin kullanılması ile merdiven tasarımları farklı formlar kazanmıştır. İnsanların değişen yaşam biçimleri, gelişen teknoloji ve malzemeler merdivenleri farklı boyutlara taşımaktadır. İlk merdivenler kullanım kolaylığı sağlamak amacıyla yapılırken, uygarlıkların ilerlemesiyle; fonksiyon, ergonomi, estetik daha çok düşünülmüştür. Günümüzde katlı yapılarda hazırlanan her projede standart merdivenlerin yanı sıra, çok özel formlarda fonksiyonel merdivenler de tasarlanmaktadır. Çok katlı yapılarda ve sosyal alanlarda merdivenler olmazsa olmaz yapı elemanlarıdır. Merdivenler yerine göre bulunduğu mekâna bir anlam yükleyen, yerine göre sadece işlevsel, yerine göre heykelsi bir form ile bulundukları mekânı zenginleştirmektedirler. Bu çalışmada düşey sirkülasyon elemanı olmanın ötesine geçen merdivenler sembolik, sanatsal, heykelsi, anıtsal ve çok fonksiyonlu konu başlıkları altında incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Staircases were first used to shelter the places people built protecting themselves from external factors and to reach foods in higher branches. Since prehistoric times, people have used many natural and artificial vehicles higher levels. In later periods they built high temples with the desire to reach God and power. After the industrial period, the use of reinforced concrete and steel staircase designs gained different forms. People's changing lifestyles, developing technology and materials carry the stairs to different dimensions. While the first staircases were built for ease of use, the progress of civilizations; function, ergonomics, esthetic are more thoughtful. Nowadays, in every project prepared in tiered structures, besides standard staircases, functional ladders can be applied in very special forms. Stairs in multi-storey buildings and social areas are essential elements. Stairs are designed with a sculptural form according to place, which is functional according to the place. In this study, the stairs are examined from different angles beyond being vertical circulation element.