Konya ili Karapınar ve yöresi ağız özellikleri
The characteristics of the dialect in Konya province Karapınar district and its region
  1. Tez No: 655616
  2. Yazar: EMEL GÜDÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜL BANU DUMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
Toplumu oluşturan yapı taşlarından birisi de dildir. İnsanlar dil ile kendisini ifade edebilir, kültür oluşturabilir ve doğada diğer insanlarla iletişim kurabilir. Dilin önemli yapı taşlarından biri olan ağızlar, konuşulduğu yörenin maddi ve manevi kültürünü yansıtır; çünkü dil kültür hazinesi olduğu gibi aynı zamanda yaşam tarzının bir aynasıdır. Çeşitli nedenlerden dolayı ağızların konuşurları azalmaktadır. Ağızlarla birlikte yok olmaya yüz tutan masallar, efsaneler, türküler, adetler, gelenek ve görenekler kayıt altına alınmalıdır. Yapılan bu çalışmada Konya ili Karapınar ve yöresinde konuşulan ağız özellikleri kayıt altına alınmıştır. Tespit edilen metinlerden çalışmada 32 metine yer verilmiştir. Metinlerdeki dil özelliklerinin tespiti için kelimeler tek tek fişlenmiştir. Çalışmanın amacı, yörenin detaylı ağız incelemesini ortaya koymak ve bu inceleme sonucuyla yörenin ağız atlası oluşturulmasına katkı sunmaktır. Ayrıca yörede konuşurları azalan ağzın özelliklerini, sözlü kültür mirasları (masal, efsane, halk hikâyesi, ölüm – doğum adetleri, gelenek görenekler, yöreye has yemek ve tarifleri, oyunlar) tespit edilerek bu ürünleri kayıt altına almak ve daha sonraki nesillere ulaştırmaktır.
Özet (Çeviri)
Language is one of the main elements that form the society. People can express themselves through language, create culture, and communicate with other people in nature as well. Dialects, one of the important elements of languages, reflect the material and spiritual culture of the region in which it is spoken; because language is a cultural treasure, at the same time it is a mirror of lifestyle. The speakers of dialects decrease due to various reasons. Tales, myths, folk songs, traditions and customs that face extinction along with dialects should be recorded. In this study, the characteristics of the dialect that is spoken in Konya province Karapınar district and its region were recorded. From the determined texts, 32 texts were included in the study. For the determination of the characteristics of the language in the texts, words are checked individually. The aim of the study is to reveal detailed dialect research of the region and to contribute to the creation of the dialect atlas of the region as a result of this research. Furthermore, it is to identify the characteristics of the dialect whose local speakers decrease in the region, and oral culture heritages (fairy tales, myths, folk tales, death and birth customs, traditions and customs, local food and recipes that are unique to the region, dances) and to record these products and transfer them to the next generations.