Seleukosların Anadolu egemenliği
Seleucid rule in Anatolia
- Tez No: 655615
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Çalışmamızın konusu, Seleukos Krallığı'nın kurulma aşaması ve Anadolu egemenliğini içermektedir. Helenistik krallıklardan biri olan Seleukos Krallığı'nın Anadolu hakimiyeti için, Diadokhlar ve yerel krallıklar arasındaki mücadele anlatılmaktadır. I. Seleukos Nikator tarafından kurulan Seleukos Krallığı, Kurupedion Savaşı'ndan sonra Anadolu'nun Karadeniz kıyıları hariç bütün Anadolu topraklarına hakim olmuştur. Daha sonra Seleukos Kralları, bu toprakları korumak için Anadolu'da kurulan Bergama, Kappadokia, Galatlar ve Bithynia Krallıklarıyla sürekli mücadele etmek zorunda kalmıştır. Seleukoslar Anadolu hakimiyetini sağlamlaştırmak için koloniler kurmuşlar ve bu kolonileri nerelerde ve ne amaçla kurduklarından bahsedilmiştir. Seleukos Krallarının taht mücadeleleri nedeniyle zayıf düştükleri dönemlerde sürekli toprak kayıpları yaşamışlardır. III. Antiokhos dönemine kadar Seleukos Krallığı gerilemiş ve toprak kaybetmeye devam etmiştir. III. Antiokhos döneminde yükselişe geçen Seleukos Krallığı'nın parlak dönemi uzun sürmemiş ve Roma Krallığının devreye girmesiyle zayıflamıştır. Seleukos Krallığı'nın kuruluşu ile Apameia anlaşmasıyla Anadolu'dan çekilmeye başlamaları ve Anadolu egemenliklerini kaybettikleri tarihe kadar Seleukos Krallığı'nın siyasi tarihi anlatılmaya çalışılmıştır. Anahtar sözcük: Seleukos Krallığı, Koloniler, Helenistik dönem.
Özet (Çeviri)
The subject of our study includes the establishment of Seleucid Kingdom and Anatolian sovereignty. It describes the struggle between the diadokh and local kingdoms for the domination of Seleucid kingdom, one of the Hellenistic kingdoms, in Anatolia. The Seleucid Kingdom, founded by Seleukos Nikator I, dominated all Anatolian lands except the Black Sea coast of Anatolia after the Kurupedion War. Later, the Seleucid kings had to struggle with the Pergamum, Cappadocia, Galatians and Bithynia Kingdoms established in Anatolia to protect these lands. The Seleucids established colonies to strengthen the rule of Anatolia and it was mentioned where and for what purpose they established these colonies. During the period when the Seleucid Kings were weakened due to the throne struggles, they experienced permanent land losses. Until the reign of Antiochus, the Seleucid Kingdom declined and continued to lose land. Until the reign of Antiochus, the Seleucid Kingdom declined and continued to lose land. With the establishment of the Seleucid Kingdom, they began to withdraw from Anatolia with the Apameia agreement and The political history of the Seleucid Kingdom was tried to be explained until the date when Anatolia lost its sovereignty. Keyword: Seleucid Kingdom, Colonies, Hellenistic period.