Epilepsi hastalarında sosyal fobi, depresyon ve anksiyete belirtilerinin araştırılması
Social fobi in epilepsy patients, investigation of depression and anxiety symptoms
- Tez No: 655626
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN ÜNÜBOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu araştırmada kronik epilepsi hastalarında, anksiyete bozukluğu, sosyal fobi ve depresyon bulguları incelenmiştir. Araştırmanın örneklemini 16-65 yaş arasındaki en az bir yıl önce epilepsi tanısı almış olan, 96 epilepsi hastası oluşturmuştur. Çalışmanın verileri, epilepsi hastası bireylere Sosyo Demografik Bilgi Formu, Epilepsi Hastalık Sürecine İlişkin Bilgi Formu, Durumluluk- Sürekli Kaygı Ölçeği, Beck Depresyon Ölçeği, Beck Anksiyete Ölçeği, Liebowitz Sosyal Fobi Belirtiler ölçekleri ve Yakın İlişkiler Envanteri uygulanılarak elde edilmiştir.Elde edilen analiz sonuçları doğrultusunda katılımcıların %78.1'inde psikolojik destek öyküsü bulunmaktadır. Araştırmaya dahil olan katılımcıların psikolojik destek alan bireylerinde depresyon, anksiyete bozukluğu ve sosyal fobi belirtilerinin psikolojik destek almayan bireylere göre daha düşük olduğu yönünde veriler elde edilmiştir. Psikolojik destek geçmişi olmayan epilepsi hastalarında ise depresyon, sosyal fobi ve anksiyete bozukluğu düzeyi; epilepsi hastasının tanısını alma süresine, epilepsi nöbet sıklığına, ailede epilepsi öyküsü olan kişilere ve nöbet türüne göre değişkenlik gösterdiği bulgularla elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the findings of anxiety disorder, social phobia and depression due to recurrent epilepsy seizures in chronic epilepsy patients were examined. The Sample of the study consists of 96 epilepsy patients who were diagnosed with epilepsy at least one year ago between 16-65 years of age. The data of the study were obtained by applying the Socio-Demographic Information Form, the Epilepsy Disease Questionnaire, the State-Trait Anxiety Scale, Beck Depression Scale, Beck Anxiety Scale, Liebowitz Social Phobia Symptoms Scales and Close Relations Inventory for individuals with epilepsy. 78.1% of the participants had a history of psychological support. Data were obtained that the participants who had a history of psychological support before had lower symptoms of depression, anxiety disorder and social phobia than individuals who did not receive any psychological support. Depression, social phobia and anxiety disorder level in epilepsy patients without having any psychological support history; It was obtained with the findings that it varied according to the time of diagnosis of epilepsy patient, the frequency of epileptic seizures, people with a family history of epilepsy and the type of seizure.