Prostat spesifik antijen (PSA) yüksekliği nedenli antibiyotik tedavisi alan hastalarda tedavi sonrası prostat spesifik antijen (PSA) değişiminin ve multiparametrik prostat manyetik rezonans görüntüleme (MRG) ile yapılan prostat kognitif füzyon biyopsisinin prostat kanserini saptamadaki tanısal değeri
The diagnostic value of prostate specific antigen (PSA) change after receiving antibiotic therapy due to prostate specific antigen (PSA) elevation and prostate cognitive fusion biopsy with multiparametric prostate magnetic resonance imaging (MRI) in detecting prostate cancer
  1. Tez No: 655627
  2. Yazar: YUNUS KAYALI
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. MUZAFFER AKÇAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
AMAÇ: PSA yüksekliği nedenli antibiyotik kullanımı sonrası ve PSA düşüşü sağlanan hastalarda cog-Bx ile prostat kanseri insidansını saptayarak“PSA değerleri düşen hastalarda gereksiz prostat biyopsisinden sakınılabilir mi?”sorusuna yanıt arandı. YÖNTEM: Ocak 2017 – Ocak 2018 tarihleri arasında Bezmialem Vakıf Üniversitesi üroloji polikliniğine başvurmuş ve PSA yüksekliği nedeniyle alınan antibiyoterapi (siprofloksasin 500 mg 2x1 p.o, 4 hafta) sonrasında PSA düşüşü gözetmeksizin mpMRG incelemesi şüpheli olan (PI-RADs III, IV, V) 129 hastadan kognitif füzyon prostat biyopsisi ve mpMRG incelemesi olmayan veya mpMRG de PI-RADs I,II olan 77 hastadan standart 12 kadran TRUS-Bx yapılan toplamda 206 hastanın verileri incelendi. BULGULAR: Çalışmaya katılan 206 hastanın yaş ortalamaları 62.97±7.68 (44-84 yaş) yıldı. Çalışmaya alınan 129 (%62.6) hastanın biyopsi öncesi mp-MRI görüntülemesi yapılmıştı, buna karşın 77 (%37.4) hastanın mp-MRI görüntülemesi yoktu. PI-RADs skoru, PSA dansitesi, şüpheli rektal muayene ile prostat kanseri saptama arasında (p:0,008, p:0,001, p:0,001) ve PSA dansitesi, şüpheli RT bulgusu ile klinik anlamlı PKa arasında anlamlı ilişki bulundu (p:0.005, p: 0.028). Antibiyoterapi sonrası PSA düşüşü %50'den az olan grupta PSA dansitesinin yüksekliği ile Gleason skoru 3+4 ve üzeri olan PKa ilişkili olarak saptandı (p:0.006). PI-RADs gruplarına göre antibiyoterapi sonrası PSA değişiminin PKa tanısı üzerinde etkisinin olmadığı saptandı (p>0.05). SONUÇ: PI-RADs grupları ile antibiyoterapi sonrası PSA değişikliği arasında PKa tanısı açısından fark yoktur. PSA yüksekliği saptanan hastalara PI-RADs skoru ne olursa olsun antibiyoterapi verilmeksizin prostat biyopsisi yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: An answer was searched by detecting the incidence of prostate cancer with cog-Bx in patients who had a PSA decreasing after antibiotic usage to the question that“Can we avoid unnecessary prostate biopsy in patients with decreased PSA values?”. METHODS: The data of 206 patients who applied to Bezmialem Vakıf University urology outpatient clinic between January 2017 and January 2018 and who had a cognitive fusion prostate biopsy to 129 patients by detecting suspected mpMRG findings (PI-RADs III,IV,V) and who had standard 12 quadrant TRUS-Bx to 77 patients by detecting PIRADs I,II or no mpMRG after antibiotherapy (ciprofloxacin 500mg 2x1, p.o, 4 weeks) due to increased PSA, regardless of PSA decrease were examinated. RESULTS: The mean age of the 206 patients who participated in the study was 62.97 ± 7.68 (44-84 years). In the 129 patient who has mpMRI imaging, 34.1% of the patients underwent PI-RADs I-II, 22.5% of the PI-RADs III, and 43.4% of the PI-RADs IV-V lesions. A significant correlation was found between PI-RADs score, PSA density, suspected rectal examination and prostate cancer (p:0.008, p:0.001, p:0.001), and between PSA density, suspected DRE finding, and clinically significant PKa (p:0.005, p:0.028). According to PI-RADs groups, it was found that PSA change after antibiotherapy had no effect on the diagnosis of PKa (p>0.05). CONCLUSION: There is no difference between PI-RADs groups and PSA change after antibiotherapy in terms of diagnosis of PKa. Prostate biopsy should be performed in patients with high PSA without antibiotherapy regardless of PI-RADs score.