Sosyoekonomik faktörlerin yerel yönetimlerde siyasal katılım davranışı üzerine etkisi: Beşiktaş ve Sultanbeyli örneği
The effect of socioeconomic factors on political participation behavior in local governments: evidence from Besiktas and Sultanbeyli
- Tez No: 655625
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM ARACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Siyasal katılım demokratik sistemler için var olması gereken temel bir olgu olarak kabul edilmektedir. Siyasal katılımın tanımlanmasında farklı yaklaşımlar söz konusudur. Günümüzde sadece oy vermek siyasal katılım için yeterli kabul edilmemektedir. Bu bağlamda bu kavramın kapsamının geniş tutulması gerektiği savunulmaktadır. Siyasal katılımın uygulanabileceği en uygun yönetsel birimler olarak yerel yönetimler ön plana çıkarılmaktadır. Yerel yönetimlere verilen bu önem kendisini kavramsal düzeyde yerel demokraside ve katılımcı demokrasi yaklaşımlarında göstermektedir. Ancak siyasal katılımın yerel yönetimlerde ya da farklı yönetsel ölçeklerde etkin olabilmesi yurttaşların katılımıyla ve katılımcı anlayışı benimsemeleri ile mümkün olabilmektedir. Her bir yurttaşın siyasal katılıma yaklaşımı ise farklılıklar göstermektedir. Bu noktada sosyoekonomik faktörler yurttaşların siyasal katılım davranışını etkilemesi açısından belirleyici bir etmen olarak kabul edilmektedir. Bu çalışmada siyasal katılım kavramının analizi yerel yönetimler ölçeğinde yapılmaya çalışılmıştır. Çalışmanın amacı sosyoekonomik faktörlerin yerel yönetimler ölçeğinde yurttaşların katılım davranışları arasında anlamlı bir farklılığa sebep olup olmadığını tespit etmektir. Söz konusu amacı gerçekleştirebilmek için İstanbul'un Beşiktaş ve Sultanbeyli ilçelerinde saha çalışması gerçekleştirilmiştir. Ayrıca yapılan çalışmalar çerçevesinde cinsiyet, yaş, eğitim ve gelir faktörlerinin katılım davranışları üzerinde etkili olduğu şeklinde hipotezler geliştirilerek, test edilmiştir. Elde edilen bulgulara göre sosyoekonomik faktörler yurttaşların katılım davranışlarında anlamlı bir farklılık ortaya çıkarmamıştır.
Özet (Çeviri)
Political participation is accepted as a fundamental component of democratic systems. There are different approaches to define the concept of“political participation”. Today, voting practice is considered not to be sufficient for political participation. In this context, it is argued that the scope of this concept should be kept wide. Local governments stand out as the most appropriate administrative units where political participation can be applied. The importance attached to local governments manifests itself in conceptual level in local democracy and participatory democracy approaches. However, political participation can be effective in local administrations and in different administrative scales with the participation of citizens and their adoption of participatory understanding. At this point, the approach of each citizen to political participation varies. In this respect, socioeconomic factors are accepted as a determinant factor in affecting citizens' political participation behavior. This study attempts to analyze the concept of political participation at the scale of local governments. This study aims to determine whether socioeconomic factors make a significant difference among the behaviors of the citizens at the local government's scale. In accordance with this aim, a field study was conducted in Besiktas and Sultanbeyli districts of Istanbul. Within the framework of these studies, hypotheses that gender, age, education, and income factors have an effect on participation behaviors have been developed and tested. According to the findings, it is concluded that socioeconomic factors did not create a significant difference in citizens' participation behaviors.