Artık değerin hesaplanmasında edinilmiş mallara eklenecek değerler (TMK m. 229)
Values to be added to the property acquired in the calculation of the surplus (TCC art. 229)
  1. Tez No: 655628
  2. Yazar: ZEYNEP RANA DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN HELVACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
Edinilmiş mallara katılma rejiminin tasfiyesinde önemli bir yere sahip olan TMK m. 229, belirli değerlerin edinilmiş mallara varsayımsal olarak eklenmesini öngörmektedir. Ekleme kuralıyla eşlerin hukuki işlem yapma yetkisi kısıtlanmamış yalnızca işlem konusunun değerinin edinilmiş mallar arasında dikkate alınması sağlanmıştır. Çalışmada öncelikle bu eklenecek değerler tanımlanmış ve örneklendirilmiştir. Ardından eklemenin nasıl gerçekleşeceği üzerinde durulmuştur. Bu konular incelenirken doktrindeki görüşlerden ve İsviçre Federal Mahkemesi ile Yargıtay kararlarından yararlanılmıştır. Kanun koyucu, belirli değerlerin yalnızca varsayımsal olarak edinilmiş mallara eklenmesiyle yetinmemiş, ayrıca alacaklı eşin katılma alacağının tamamını borçlu eşten tahsil edemediği ölçüde eklenecek değeri konu edinen işlemden yararlanan üçüncü kişiye başvurabileceğini düzenlemiştir (TMK m. 241). Doktrinde üçüncü kişiye TMK m. 241'de öngörülen imkân dışında muvazaaya dayalı tapu sicilinin düzeltilmesi davası ve tasarrufun iptali davası yoluyla da başvurulabileceği ileri sürülmüştür. Çalışmada bu üç davanın şartları açıklanmış olup uygulamada benimsenen yöntemin gözler önüne serilmesi amacıyla Yargıtay kararları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Art. 229 of the Turkish Civil Code, which has an important place in the liquidation of the regime of participation in acquired property, presupposes that certain values are hypothetically added to property acquired. With this addition rule, the spouses' authority to carry out legal transactions is not restricted, only taking the value of the transaction's subject into consideration among the property acquired is ensured. In the study, firstly these values are defined and exemplified. Then, how the insertion will take place is emphasized. The opinions in the doctrine and the decisions of the Swiss Federal Court and the Turkish Court of Cassation were used to examine these issues. The legislator not only contented with the addition of certain values hypothetically to acquired property, but also regulated that the spouse which is creditor may apply to the third party benefiting from the transaction to the extent that the s/he cannot obtain all of its participation from the debtor (TCC art. 241). It was also argued in the doctrine that in addition to the possibilities provided in TCC art. 241, it could also be applied through the case for the correction of the land registry based on the similation and the annulation of the transaction. In this study, the conditions of these three cases were explained and the decisions of the Turkish Court of Cassation were examined in order to reveal the methods adopted in practice.