Kanserli çocukların yaşadıkları psikososyal sorunların yorgunluk ve yaşam kalitesi üzerine etkisi
The effect of psychosocial problems experienced by children with cancer on fatigue and quality of life
- Tez No: 655635
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL KÜÇÜKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Amaç: Araştırma, kanserli çocukların tedavi süreci boyunca yaşadıkları psikososyal sorunların, yorgunluk ve yaşam kalitesi üzerine etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: Çalışmanın evrenini Atatürk Üniversitesi Araştırma Hastanesi Çocuk Hematoloji/Onkoloji Kliniği'nde ve Polikliniği'nde tedavi görmekte olan 7-12 yaş grubundaki hastalar oluşturmuştur. Araştırmada evren ulaşılabilir evren olduğundan örneklem seçimine gidilmeden çalışma kriterlerini sağlayan, çalışmanın yapıldığı tarih aralığındaki tüm çocuklar (n=80 hasta) araştırmaya dahil edilmiştir. Verilerin toplanmasında Çocuk ve Aile Tanıtıcı Bilgi Formu, Çocuk Yorgunluk Ölçeği (24 Saatlik) 'ÇYÖ', Çocuklar İçin Yaşam Kalitesi Ölçeği 'ÇİYKÖ' ve Hastanede Yatan Çocuklar İçin Psikososyal Semptomları Tanılama Ölçeği 'HYÇİPSTÖ' kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesi; IBM SPSS Statistics 22 programı kullanılarak yapılmıştır. Verilerin normal dağılıma uygun olup olmama durumuna göre parametrik veya nonparametrik testler analiz için kullanılmıştır. Çalışmanın her aşamasında etik ilkeler gözetilmiştir. Bulgular: Araştırmada ÇYÖ toplam puan ortalaması 25.05±9.93, ÇİYKÖ toplam puan ortalaması 63.64±17.08 ve HYÇİPSTÖ toplam puan ortalaması ise 45.31±10.68 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The study was conducted to determine the effects of psychosocial problems experienced by children with cancer during the treatment process on fatigue and quality of life. Materials and Methods: The universe of the study consisted of patients in the 7-12 age group who were receiving treatment in the Pediatric Hematology / Oncology Clinic and Polyclinic of Atatürk University Research Hospital. Since the universe is an accessible population, all children (n = 80 patients) within the date range of the study, who met the study criteria without choosing a sample, were included in the study. Child and Family Introductory Information Form, Child Fatigue Scale (24-hour) 'CFS', Children's Quality of Life Scale 'PedsQL' and the Psychosocial Symptoms Identification Scale for Hospitalized Children 'PSDSHC' were used in the collection of data. Data evaluation; It was made using IBM SPSS Statistics 22 program. Parametric or nonparametric tests were used for analysis, depending on whether the data are suitable for normal distribution or not. Ethical principles were observed at every stage of the study. Results: In the study, the total score average of the CFS was determined to be 25.05 ± 9.93, the total score average of the PedsQL was 63.64 ± 17.08, and the total score average of the PSDSHC was 45.31 ± 10.68.