Lösemili çocuğa sahip anne ve babaların yaşam kalitesi ve psiko-sosyal gereksinimleri
Quality of life and psycho-social needs of mothers and fathers with leukemia child
  1. Tez No: 805497
  2. Yazar: MASOUMEH JANGI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEDAT IŞIKHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
Özet
Çocukluk çağı kanserlerinin tedavi sürecinin işleyişi detaylı bir şekilde göz önüne alındığında, çocukların tedaviye tepki vermesinde anne ve babanın çocuğun kişisel bakımındaki öz yeterliliğinin büyük bir rol oynaması beklenmektedir. Bu durumun yanında anne ve babaların kendi mental durumunun da etkilendiği görülmektedir. Diğer tüm kronik hastalıklarda da görülebileceği gibi lösemi çocukların bakım süreci oldukça zorlayıcı, tedavi ve terapiye sonuç verme süresi uzun, bakım gereksinimleri de çok boyutlu olduğundan dolayı bu süreç içerisinde anne ve babaların katılımı ve bu zorluğun beraber aşılması zorunlu bir ihtiyaçtır. Anne ve babanın öz yeterliği de çocuğa sağlanan bakımın kalitesindeki rolü çok etkili bir unsurdur. Genel olarak lösemi gibi tedavi süreci ağır geçen hastalıklarda çocukların anne ve babalarının psiko-sosyal desteğe gereksinimleri olduğu ortaya konulmaktadır. Bu çalışmanın amacı, lösemili çocuğa sahip anne ve babaların yaşam kalitesi ve psiko-sosyal gereksinimlerinin belirlenmesidir. Bu çalışmada araştırma yöntemi olarak nicel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Nicel odaklı araştırma, analiz grubundaki değişkenler arasında farklılıkları ortaya çıkarmak için kullanılmaktadır. Araştırmanın evrenini Ankara İlinde LÖSEV Vakfında tedavi görmüş ve görmekte olan lösemili çocukların anne ve babaları oluşturmaktadır. Bu vakıfa kayıtlı olan 40.000'e yakın lösemili çocuk bulunmaktadır. Bu evrenden %95 güven düzeyi ve %5 örnekleme hatası ile toplam 384 anne veya baba örneklem sayısını oluşturmaktadır. Bu çalışmada verilerin toplanması için kullandığımız araçlar; araştırmacı tarafından hazırlanmış lösemili çocuklar ve anne babalarının özellikleri hakkında genel bilgiler elde etmek amacıyla“Görüşme Formu”, lösemili çocuğa sahip anne ve babaların yaşam kalitesini ölçmek için“Kanserli Hastalarda Yaşam Kalitesi Ölçeği Aile Versiyonu”ve lösemili çocuğa sahip anne ve babanın psiko-sosyal gereksinimlerini belirlemek için“Beck Depresyon Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmada elde ettiğimiz verilerin normal dağılım gösterip veya göstermediğini test etmek için Kolmogorow-Smirnov analizi yapılmıştır. Veriler normal dağılım gösterdiği için, verilerin analizinde bağımsız gruplar t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve pearson korelasyon analizlerinden yararlanılmıştır. Ayrıca lösemili çocuğa sahip anne ve babaların yaşam kalitesi ile psiko-sosyal gereksinimleri arasındaki ilişki için korelasyon analizinden faydalanmıştır. Araştırmadan elde edilen verilerin analizi Statistical Package For Social Science (SPSS) 22.0 paket programında gerçekleştirilmiştir. Sonuç olarak lösemili çocuğa sahip ebeveynlerin tedavi sürecinde fiziksel, psikolojik, sosyal, çevresel ve temel ihtiyaçlar açısından orta düzeyde sorun yaşadıkları görünmektedir. Ayrıca ebeveynlerin yarısından fazlası (%53,9) orta ve şiddetli depresyon derecesine sahip oldukları görünmektedir. Bu doğrultuda lösemili çocuğa sahip ebeveynlerin yaşam kalitesinin arttırılması ve depresyon düzeylerinin azaltılmasına yönelik güçlendirme yaklaşımı perspektifinde öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Given the nature of the treatment process of childhood cancers, the general self-efficacy of parents in the care of the child during the treatment process is expected to play an important role in children's response to treatment. It also affects the emotional state of the parents. As in all chronic diseases, the care of the child with leukemia is quite difficult, the treatment and treatment period is long, the need for care is multi-dimensional, and parents must participate in this process and overcome this crisis together. The self-efficacy of the parents is also an effective factor in the quality of care provided to the child. In general, it is revealed that parents of children need psychosocial support in diseases such as leukemia which have severe treatment process. The aim of this study was to determine the quality of life and psychosocial needs of parents with leukemia. In this study, qualitative research method was used as the research method. Qualitative research is used to reveal differences between variables in the analysis group. The population of the study consists of the parents of the children with leukemia who have been treated in LÖSEV Foundation in Ankara. There are close to 40,000 children with leukemia registered in this foundation. A total of 384 mothers or fathers are the sample size with 95% confidence level and 5% sampling error. As a data collection tool; ıtıcı Introductory Information Form amacıyla to obtain general information about the characteristics of leukemia children and their parents prepared by the researcher,“World Health Organization Quality of Life Scale Short Form (WHOQOL-Bref) for measuring the quality of life of mothers and children with leukemia; ”Multidimensional Perceived Social Support Scale (MSPSS)" was used to determine the psychosocial needs of fathers. The Kolmogorow-Smirnov test will be used to determine whether the data are normally distributed. In case data is normally distributed, independent groups t-test, one-way analysis of variance (ANOVA) and pearson correlation analysis will be used in the analysis of the data. It will also benefit from correlation analysis for the relationship between quality of life and psychosocial needs of parents with leukemia. The analysis of the data obtained from the research will be carried out in the Statistical Package for Social Science (SPSS) 22.0 package program. As a result, parents of children with leukemia seem to have moderate problems in terms of physical, psychological, social, environmental and basic needs during the treatment process. In addition, more than half of the parents (53.9%) seem to have moderate and severe depression. In this direction, suggestions are presented in the perspective of empowerment approach to increase the quality of life of parents with children with leukemia and to reduce depression levels.