Sol ventrikül destek cihazı hastalarında outflow grefti ile asendan aorta açısının pompa trombozu ile ilişkisi
Correlation between the angle of outflow graft to ascending aorta in the left ventricular assist device patients
  1. Tez No: 655637
  2. Yazar: EMİR KALYONCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PELİN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 31
Özet
AMAÇ: Son dönem kalp yetmezliği, toplumda daha uzun yaşam beklentisi ile artan sıklıkta görülen, nefes almada güçlük, yorulma, terleme şikayetleri ile kendisini gösteren, mortalite ve morbiditesi yüksek bir hastalıktır. Son dönem kalp yetmezliğinin güncel tedavisinde kalp yetmezliği ilaçları, yatarak geçici inotrop destek tedavisi, ve mekanik dolaşım desteği cihazları yer almaktadır. Hastanın taburculuk sonrası yaşam beklentisi ve kalitesini arttırmayı amaçlayan uzun dönem mekanik dolaşım desteği cihazları, güncel tıpta sol ventrikül destek cihazı (LVAD) olarak geliştirilmişlerdir. Bu cihazların hastaların sağkalımlarını ve fonksiyonel kapasitelerini yükselttiğine dair pek çok kanıt olmakla beraber kendilerine ait istenmeyen pek çok yan etkileri vardır. Bu yan etkilerden önemli bir tanesi cihaz aksamı içindeki pompanın trombüs ile tıkanmasıdır. Bu çalışmada cihazın vücut içine cerrahi yerleştirilmesi aşamasında dikkat edilecek detaylar ile pompa tıkanmasının azaltılabilmesinin olasılığı araştırılmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmada LVAD implante edilmiş, LVAD outflow grefti asendan aortaya anastomoze edilmiş ve implantasyon sonrası herhangi bir endikasyon ile Toraks BT anjiografi çekilmiş 109 hasta incelenmiştir. Toraks BT anjiografi görüntülerinin 3 boyutlu rekonsrüksiyonları ile sagital ve transvers açılanmalar ölçülmüş, 3 boyutlu net açı bu iki açı ile hesaplanılmıştır. BULGULAR: Pompa trombozu öyküsü veya sıklığı ile outflowgreftinasendan aorta ile yaptığı açı arasında sagital planda (p=0,35), transvers planda (p=0,35), ya da 3 boyutlu rekonstrüksiyon ile elde edilen açıda (p=0,53) anlamlı ilişki bulunmamıştır. Dikkate değer olarak araştırmamızda ek bir bulgu hastalarında LVAD destek süreleri ile pompa trombozu sıklığı arasında da anlamlı bir ilişki olmamasıdır (p=0,11) SONUÇ: Literatürdeki bilgisayar simülasyonlarıyla yapılan çalışmalardaki bulguların aksine, gerçek klinik vakalarda hesaplanılmış outflowgreft açısı ise pompa trombozu sıklığı arasında istatiksel olarak anlamlı bir ilişki yoktur. Klinik uygulamada pompa trombozu nedeniyle başvuran bir hastada etiyoloji araştırırken outflow greft açısı öncelikli düşünülmeyebilir.
Özet (Çeviri)
AIM: End stage heart failure is an increasingly common disease in parallel with increased survival in the population presenting with dispnea, fatigue, and perspiration with high mortality and morbidity. Contemporary treatment comprise of heart failure medication, hospitalization for administration of inotropic agents and mechanical circulatory support. Mechanical circulatory support devices, with the aim of prolonging survival and improving quality of life post-discharge, present themselves as left ventircular assist devices (LVAD) in contemporary daily heart failurepractice. While evidence for prolonged survival and increased functional capacity with the aid of such devices is abundant, they are also associated with a number of adverse events. An event of thrombosis within the pump element of the device is one such event. This study aims to enlighten whether surgical strategy on outflow graft angulation to ascending aorta could decrease occurence and rate of pump thrombosis. MATERIALS AND METHOD: The study includes 109 patients who have undergone LVAD implantation and had a thoracic CT anjiography for any indication. With 3 dimensional reconstruction, angle between the outflow graft and ascending aorta is measured on sagittal and transverse planes, and resultant 3 dimensional angle is calculated. RESULTS: No statistically signification correlation has been found between angulation on sagittal (p=0.35), transverse (p=0.35), or 3 dimensionally recontructed (p=0.53) angles and pump thrombosis occurence or rate. Of note, no statistically significant correlation has been elucidated between LVAD support duration and rate of pump thrombosis either (p=0.11). CONCLUSION: Despite the evidence on the importance of outflow graft angulation with the ascending aorta in the studies employing computational simulations, real clinical data did not yield a statistically significant difference between patients with or without pump thrombosis event. In a patient presenting with pump thrombosis, reasons other than outflow graft angulation may have to be considered for definitive treatment.