Farklı dik yön gelişim modellerine sahip iskeletsel sınıf I olgularda fasiyal yumuşak dokunun değerlendirilmesi: Retrospektif sefalometrik çalışma
Evaluation of the facial soft tissues in skeletal class I patients with different vertical growth patterns: A retrospective cephalometri̇c study
  1. Tez No: 655638
  2. Yazar: DOĞA DEMİR KELEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYNUR ARAS
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı farklı dik yön gelişim modellerine sahip iskeletsel Sınıf I bireylerde yüzün yumuşak doku kalınlıklarını değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız 14-18 yaşlar arasındaki iskeletsel Sınıf I bireylere ait ortodontik tedavi öncesinde alınmış olan 210 sefalometrik film (105 kadın, 105 erkek) üzerinde yürütüldü. SN-GoGn açısına göre (normal 26 < SN-GoGn 37) üç grup oluşturuldu. Sefalometrik filmler üzerinde dijital yazılım programı kullanılarak sert dokularda 6 adet açısal ölçüm ve 10 adet yumuşak doku kalınlık ölçümü yapıldı. Gruplar ANOVA, Spearmean's Korelasyon ve Bağımsız t-Testi kullanılarak istatiksel olarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to evaluate the soft tissue thickness of the face in skeletal Class I individuals with different vertical growth patterns. Material and Methods: This study was conducted on pre-treatment cephalometric radiographs (105 female,105 male) of 210 skeletal Class I individuals aged between 14 and 18 years. The individuals were divided into 3 groups according to SN-GoGn (normodivergent; 26˚37˚). 6 angular hard tissue and 10 soft tissue measurements were performed using dijital imaging software. The groups were statistically compared using ANOVA, Spearman's Correlation and Independent Samples t-Test.