Sol ventrikül destek cihazı uygulanan hastalarda postoperatif sağ ventrikül yetmezliği
Right ventricular failure experience after LVAD implantation
- Tez No: 426523
- Danışmanlar: PROF. DR. HAŞİM ÜSTÜNSOY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: LVAD implantasyonu yaptığımız 26 hastamızda gözlenen sağ ventrikül disfonksiyonu gelişen olgularımızı sunmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: 2010 - 2013 tarihleri arasında gerçekleştirdiğimiz 26 LVAD olgusunda 6 hastada RV disfonksiyonu gözlendi ve bu hastalardan bir tanesi uygun medikasyon ile düzeldi. RV fonksiyonları preoperatif detaylı olarak tüm hastalarda değerlendirildi. Bu bağlamda PAB (pulmoner arter basıncı) , EF (ejeksiyon fraksiyonu), sağ ventrikül çapları ve duvar kalınlığı, sağ atrium hacim&çapları, TAPSE (tricuspid annular plane systolic excursion), TEİ index (RV miyokardial performans indeksi), Sta (tricuspid annular longiditunal velocity) analiz edildi. LVAD yapılan tüm hastalarda Right EF >%30, PAB15mm, Sta>13 cm/sc, TEİ index >0.25 'idi. Bulgular: Ortalama yaş 52 (43-57 years) olarak gözlendi. LVAD yapılan olgulardan 5 tanesi mortal seyrederken bir hastada düzelme gözlendi. Postoperatif erken dönemde RV disfonksiyonu gelişen ilk olgumuzda kardiyotonik, NO ve sonrasında levitronix desteğine rağmen mortal progresyon engellenemedi. İkinci vakamız postoperatif 5.ayında RV disfonksiyonuna bağlı kaybedildi. Üçüncü hastamız drive-line enfeksiyonu nedeniyle uygun antibiotik rejimiyle patojen eradikasyonu sağlanmasına rağmen büyük olasılıkla sistemik enfeksiyona sekonder gelişen RV disfonksiyonu nedeniyle mortalite gözlendi. Dördüncü olgumuzda ise kan transfüzyonu sonrası akut akciğer hasarına bağlı RV yetmezliği ve sonrasında mortalite izlendi. Beşinci hastamızda inotrop ve levoksimendanla düzelme sağlandı. Taburculuk planlanan hasta akut hemorajik SVO nedeniyle kaybedildi. Altıncı hasta akut akciğer ödemi ve enfeksiyon nedeninden antibiotik, inotropik destekle tam düzelme sağlandı. Sonuç: Sol ventriküler asist device (LVAD) planlanan hastalarda sağ ventrikül disfonksiyonu cesaret verici tüm preoperatif prediktörlere rağmen halen ciddi bir problem olarak karşımıza çıkmaktadır. Ayrıntılı preoperatif değerlendirmelere rağmen sağ ventrikül yetmezliği ile küçümsenemeyecek derecede karşılaşılması nedeniyle postoperatif dönemde sağ ventrikül disfonksiyonuyla başa çıkılması hususunda hazır ve uyanık olunmalıdır.
Özet (Çeviri)
Objective: We aimed to present mid – term results of total correction in our TOF patients. Material and Method: We carried out totally 104 total corrections in TOF patients between January 2006 and August 2011. While mean age of cases was 4,1 (1 – 24) male:female ratio was 60:44. Right ventricular outflow tract reconstruction was performed by transannular patching, resection from right atriotomy, and contegra graft respectively in 89, 12, 3 patients. V-Plasty technique was also performed in 10 patients of 89 transannular patch patients. Mean follow-up time was 26,4 months (6 – 62). Patients were followed-up by echocardiography to determine pulmonary insufficiency, transpulmonary gradient, ventricle functions, and residual VSD. Results: However we had 7 early term mortality, there were no late term mortality amongst all patients. Permanent pacemaker was implanted to 2 patients with complete and 1 patient with Mobitz Type-2 atrioventricular block. Residual VSD was not observed. Nine patients who had severe pulmonary insufficiency underwent to off-pump injectable pulmonic valve replacement. Conclusion: Although early tem results of total correction in TOF surgery are satisfactory; pulmonic valve insufficiency, right ventricular dilatation, and ventricular arrhythmias have been reported as late term complications. In this context, reconstruction of right ventricular outflow tract according to appropriate size of body surface area and preservation of native valve in possible cases are important determinants to prevent early term morbidity-mortality and late term complications. Nonetheless, off-pump injectable pulmonic valve replacement that was performed to 9 patients in our center should be considered when postoperative pulmonary insufficiency was observed.